Młoda kobieta trzymana w piwnicy żyje przez lata jak niewolnica swojego oprawcy. W tym czasie rodzi syna, Jacka. Dla kilkuletniego chłopczyka piwnica jest jedynym miejscem, które w swoim życiu widział. Dla niego ściany, sufit i meble to cały świat, w którym zna tylko swoją matkę. Po ucieczke do normalnego świata okazuje się, że normalny świat oznacza także skomplikowany i niekoniecznie sprawiedliwy.

W podziemiu anonimowej szopy ogrodowej, stojącej obok położonego w nieokreślonym miejscu przeciętnego domu, pewien nieznajomy mężczyzna trzyma od siedmiu lat w niewoli młodą Joy, wykorzystując ją do spełniania swych seksualnych zachcianek. Kobieta urodziła w tym czasie syna, Jacka, który właśnie kończy pięć lat. Nieświadomy tragedii swej matki chłopak, który nigdy nie zaznał świata zewnętrznego, a na niebo spogląda jedynie przez świetlik umieszczony w suficie, nie jest w stanie pojąć, że poza zamieszkiwanym pomieszczeniem istnieje coś więcej. Nadchodzi jednak czas, by zrozumiał powagę sytuacji i wspomógł matkę w planowaniu ucieczki z tego niewyobrażalnego więzienia. Czy im się to uda? A jeśli tak, czy będą w stanie dostosować się do życia w ogromnym, skomplikowanym i nierzadko irracjonalnym świecie?

Irlandzki dramat w reżyserii Lenny'ego Abrahamsona wchodzi na ekrany polskich kin już w najbliższy piątek, 8 stycznia 2016. W rolach głównych występują: Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen.