Spektakle, performance, flash moby. Setki różnych wydarzeń, a wszystkie z teatrem w roli głównej. Mijający rok, w którym obchodzono 250-lecia Teatru Publicznego pokazał, że zainteresowanie w Polsce sztuką teatralną jest ogromne. Dlatego Instytut Teatralny w Warszawie zapowiada kontynuację ciekawszych projektów wypracowanych w trakcie jubileuszowych obchodów.

Dorota Buchwald, dyrektor instytutu, mówi, że był to wyjątkowy rok. Za ogromne osiągnięcie uważa to, że teatr był jego bohaterem. "Mówiono o teatrze, pisano o nim, teatr wyszedł na ulice, pojawił się na muralach. Nie znam w tej 250-letniej historii teatru takiego momentu, by był on bohaterem roku ustanowionego uchwałą sejmową. Okazało się, że teatr jest niezwykle ważnym obszarem dla kultury" - mówi Dorota Buchwald.

Obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce swoją inaugurację miały w lutym w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jednym z ważniejszych wydarzeń był zorganizowany w maju Dzień Teatru Publicznego. Sto teatrów zagrało wtedy spektakle w promocyjnej cenie - bilet na nie kosztował 250 groszy. Na scenach wielu polskich miast można było zobaczyć przedstawienia wyreżyserowane przez najwybitniejszych polskich oraz zagranicznych twórców. Zainteresowanie było ogromne. Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego mówi, że Dzień Teatru Publicznego nie był jednorazowym wydarzeniem.

"Pomysł jest taki, by w kolejnych latach kontynuować tradycję dnia teatru publicznego jednego, szczególnego dnia, w którym teatry będą sprzedawać bilety w promocyjnej cenie". Dariusz Kosiński tłumaczy, że po roku jubileuszowym bilety będą kosztowały nie 250 groszy, a po prostu symboliczną złotówkę. Dodaje też, że wiele innych projektów, które zostały wykreowane dla potrzeb roku jubileuszowego, również znajdzie swoją kontynuację. Jako przykłady wymienia rozbudowę Internetowej Encyklopedii Teatralnej, czy kontynuację konkursu "Klasyka Żywa" na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej.