Das Model”, największy przebój grupy Kraftwerk, potrafi zanucić niemal każdy z pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków i czterdziestolatków, nawet jeśli nie wie, kim są jego autorzy. Kraftwerk to giganci muzyki elektronicznej i zespół legenda.
Dziennik Gazeta Prawna
Niemiecki projekt założony na początku lat 70. przez Ralfa Hüttera i Floriana Schneidera wsławił się elektronicznymi „sound scapes” oraz eksperymentami z robotyką i technicznymi innowacjami. Syntetyczne głosy i komputerowy rytm były wówczas absolutną nowością, która z czasem miała zainspirować takie gatunki jak synth pop, electro, techno czy new wave. Od sukcesu rewolucyjnego albumu „Autobahn” z 1974 roku muzycy Kraftwerk zaczęli być uważani za pionierów muzyki elektronicznej. Nie bez przyczyny nazywa się ich dziś jej ojcami chrzestnymi. Twórczością kwartetu z Düsseldorfu inspirowali się m.in. David Bowie, Depeche Mode, Eurythmics, Ultravox czy Soft Cell.
Sami mówią, że wypełnili lukę, jaka istniała na scenie niemieckiej ponad cztery dekady temu. Ich twórczość zawsze była silnie powiązana z różnymi sztukami. Niezwykle ważną rolę w kreacji wizerunku Kraftwerk odgrywała oprawa graficzna. Podczas koncertów formacji liczyły się nie tylko dźwięki, ale i efekty wizualne. Twórczość niemieckich artystów wyrażała fascynację antyutopijnym światem przyszłości podporządkowanym technice i mechanizacji. Charakterystyczne dla muzyków zespołu było to, że na scenie pozostawali dość statyczni i zachowywali dystans wobec publiczności.
Niemiecki kwartet po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 1981 r. Na koncerty w NRD musiał poczekać aż do upadku muru berlińskiego. Dziś z oryginalnego składu Kraftwerk pozostał tylko Ralf Hütter, grupa wciąż jednak koncertuje i wciąż jest zapraszana na największe festiwale muzyczne na świecie. W ubiegłym roku Ralf Hütter i jego partner zostali uhonorowani nagrodą Grammy za całokształt twórczości. Ostatni raz grupa gościła w naszym kraju w 2013 roku podczas Malta Festival Poznań.
Kraftwerk | Kraków, 4.12 | Kraftwerk.com