Festiwal rozpoczął się w środę nad ranem polskiego czasu w prestiżowym Egyptian Theatre w Hollywood, jednym z najstarszych kino w Los Angeles. Imprezę otworzył najnowszy film Jerzego Stuhra „Obywatel”. Festiwal objęła Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.
Jak co roku na Gali Otwarcia zostały przyznane nagrody festiwalowe. „Jedną z naszych najważniejszych nagród jest Pola Negri Award - mówi dyrektor festiwalu Vladek Juszkiewicz - przyznajemy ją wielkim zagranicznym filmowcom, którzy przez swoją pracę przyczynili się do promocji Polski w świecie. W tym roku otrzymał ją Andy Garcia”.
Amerykański aktor Andy Garcia znany jest m.in. z filmów „Ojciec chrzestny III”, serii „Ocean’s Eleven”, „Ocean’s Twelwe”, „Ocean’s 13”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę” i „Nietykalni”. Aktor otrzymał Nagrodę im. Poli Negri za rolę w amerykańskim filmie „City Island” w reż. Raymonda De Felitta z muzyką Jana A.P. Kaczmarka, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W latach ubiegłych Nagrodą Poli Negri odebrali m.in. Emmanuelle Seigner, Michael York, Jon Voight, Anna Paquin i Ed Harris.
Triumfatorem „Miasto 44” w reż. Jana Komasy
„Gala Otwarcia połączona jest z wręczeniem nagród festiwalu, to już nasza tradycja - komentuje Vladek Juszkiewicz - amerykańscy jurorzy oglądają filmy wcześniej, a otwarcie festiwalu budzi największe zainteresowanie mediów i gości”.
Lista nagrodzonych wygląda następująco:
• Nagrodę Główną Hollywood Eagle dla najlepszego filmu fabularnego zdobyło „Miasto 44” w reż. Jana Komasy;
• Nagrodę Hollywood Eagle dla najlepszego filmu dokumentalnego przyznano filmowi „Mów mi Marianna” w reż. Karoliny Bielawskiej;
• Nagrodę Hollywood Eagle dla najlepszego filmu animowanego odebrała Joanna Jasińska-Koronkiewicz za film „To pewna wiadomość”;
• Nagrodę „Bridging The Borders” dla najlepszego filmu krótkometrażowego odebrał Andrzej Cichocki za film „Las cieni”;
• Nagrodę Specjalną „Ciname Without Borders” Jury przyznało filmowi krótkometrażowemu „Przerwanie” w reż. Adama Suzina;
• Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla młodych talentów otrzymali aktorzy: Anna Próchniak za rolę Kamy w filmie „Miasto 44” w reż. Jana Komasy i rolę Julii w teatrze tv „Miss HIV” w reż. Krzysztofa Czeczota oraz Adam Bobik za rolę Seweryna w krótkometrażowym filmie „Mały palec” w reż. Tomasza Cichonia i rolę Romka w filmie "Charon" w rez. Pawła Hejbudzkiego;
• Nagrodę im. Adama Bratcher’a za debiut w dziedzinie muzyki filmowej (przyznana po raz pierwszy) otrzymał Aleksander Gruz za muzykę do filmu „Warsaw by Night” w reż. Natalii Korynckiej-Gruz.
„Każda z głównych nagród w kategoriach film fabularny, dokument, animacja i krótki metraż przyznawana jest przez osobne jury składające się z przedstawicieli amerykańskiej branży filmowej - mówi Łukasz Będkowski, wicedyrektor festiwalu - co roku są to inne osoby: aktorzy, reżyserzy, producenci filmowi czy operatorzy. W tym roku pojawiła się nowa nagroda: za debiut muzyczny, która nosi imię bardzo utalentowanego, ale przedwcześnie zmarłego gitarzysty i aktora Adama Bratcher’a” - dodaje Łukasz Będkowski.
Kilkudziesięciu gości z Polski
W śród kilkudziesięciu gości z Polski znaleźli się aktorzy m.in.: Anna Próchniak, Marian Dziędziel, Tomasz Kot, Adam Bobik i Łukasz Simlat; reżyserzy m.in. Magdalena Łazarkiewicz, Jacek Bromski, Jan Komasa, Łukasz Palkowski oraz Maciej Bochniak.
Obecni będą także twórcy muzyki filmowej, którzy wezmą udział w spotkaniach z publicznością po pokazach filmów z ich kompozycjami. Abel Korzeniowski dwukrotnie nominowany do Złotego Globu za „Samotnego mężczyznę” w reż. Toma Forda i „W.E.” w reż. Madonny weźmie udział w pokazach „Ziarna prawdy” Borysa Lankosza. Pochodzący z Czech kompozytor Ludek Drizhal weźmie udział w projekcjach filmu „Anatomia Zła” w reż. Jacka Bromskiego, a Paweł Lucewicz, w pokazie "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego i "Disco Polo" Macieja Bochniaka, do którego skomponował muzykę ilustracyjną.
Na festiwalu będą również obecni na stałe mieszkający w Los Angeles aktorka Jadwiga Barańska i reżyser Jerzy Antczak, laureaci Diamentowych Lwów przyznanych we wrześniu tego roku z okazji 40-lecia Festiwalu Filmowego w Gdyni za film „Noce i dnie”.
Pokazy filmowe i spotkania z twórcami
W spotkaniach po pokazach swoich filmów wezmą udział reżyserzy min. prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, który zaprezentuje swój najnowszy film „Anatomia Zła”, Maciej Bochniak „Disco Polo”, Łukasz Palkowski „Bogowie”, Jan Komasa „Miasto 44”, Tomasz Mielnik „Droga do Rzymu”. Magdalena Łazarkiewicz przedstawi film dokumentalny „(Nie)obecność” poświęcony jej przedwcześnie zmarłemu mężowi Piotrowi Łazarkiewiczowi oraz teatr tv „Karski”.
Na festiwalu zostaną pokazane również m.in.:
• „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej,
• „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego,
• „Jeziorak” Michała Otłowskiego,
• „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego,
• „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego,
• „Obywatel” Jerzego Stuhra,
• „Onrica” Lecha Majewskiego,
• „Pani z przedszkola” Marcina Krzyształowicza,
• „Piąte: nie odchodź” Katarzyny Jungowskiej,
• „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego,
• „Warsaw by night” Natalii Korynckiej-Gruz,
• „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz,
• „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza,
• „Żyć nie umierać” Macieja Migasa,
Na festiwalu będzie mieć swoją premierę film dokumentalny „Teraz albo nigdy” w reż. Patrycji Toczyńskiej, którego bohaterami są kontrowersyjni i stojący u progu międzynarodowej kariery: model Mateusz Maga znany z programu TVN Top Model i stylista fryzur Kajetan Góra, obaj wraz z reżyserką i kompozytorem Pawłem Biedą będą obecni na pokazie filmu.
Amerykańskie filmy polskich twórców
Na Polish Film Festival Los Angeles pokazane zostaną także filmy, które powstały w USA, ale współtworzyli je Polacy. Będą to m.in.: nominowany do „studenckiego Oscara” film "Against Night" w reż. Stefana Kubickiego, „Shadows” w reż. Paula Kowalskiego z Karoliną Wydrą w roli głównej (amerykańska aktorka polskiego pochodzenia znana z seriali „Dr. House” i „Czyta krew”), „Messiah” w reż. Marka Grabianowskiego oraz „The Vigilante” w reż. Matthew K. Firpo z Janem Uczkowskim w roli głównej.
Pokazy festiwalowe będą odbywać się w kilku lokalizacjach:
Głównymi kinami festiwalowymi są Laemmle’s NoHo 7 Theatre w North Hollywood i Laemmle Royale Theatre w West Los Angeles.
Polskie filmy będzie można również zobaczyć na: California State University Northridge oraz w kinach w Long Beach i Orange County.
16. Polish Film Festival Los Angeles to największy festiwal polskich filmów w Stanach Zjednoczonych i jeden z największych tego typu festiwali na świecie. Potrwa do 22 października.
Szczegółowy program festiwalu: www.PolishFilmLA.org