„Zaraz po wojnie” to podróż przez czas tuż po zakończeniu działań wojennych.
Okładka magazynu „Kobieta” oraz plakaty Tadeusza Trepkowskiego i Henryka Tomaszewskiego / Dziennik Gazeta Prawna
„Szabrownicy” – fotomontaż Mieczysława Bermana (1945) / Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Kino WZ powstało na warszawskiej Woli pod koniec lat 40. zeszłego wieku. Autorem projektu był Mieczysław Piprek, który zaprojektował także inne warszawskie kina: Stolica, 1 Maj i Ochota. Kino Moskwa wybudowano z kolei w 1950 roku, to przed nim Chris Niedenthal zrobił jedno z najsłynniejszych zdjęć okresu stanu wojennego. Rok wcześniej powstało inne nieistniejące już dziś Kino Praha. W 1951 roku do użytku oddano modernistyczny dom handlowy Smyk. Tuż po wojnie specjalizujący się w fotomontażu politycznym Mieczysław Berman powrócił do Polski i tutaj stworzył słynne plakaty, m.in. „Szabrownicy”. Na wystawach wzornictwa zaczęły pojawiać się naczynia według projektów Ireny Goerne czy meble Tadeusza Kasprzyckiego. Polską szkołę plakatu tworzył chociażby Henryk Tomaszewski. Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej prezentowano prace m.in. malarza Andrzeja Wróblewskiego. Inny mistrz pędzla, Bronisław Wojciech Linke, malował swoje wizje ruin stolicy. Już w styczniu 1946 roku zaczęło ukazywać się kobiece pismo „Moda i Życie Praktyczne” (po trzech latach skrócone do „Mody i Życie”) poruszające tematy związane z modą, kuchnią, urodą. Wszystkie te fakty, obiekty łączą się z otwartą właśnie wystawą w warszawskiej galerii Zachęta.
„Zaraz po wojnie” to podróż przez czas tuż po zakończeniu działań wojennych. W pracach wyżej wymienionych czy Jana Bułhaka, Xawerego Dunikowskiego, Tadeusza Kantora, Julii Kotarbińskiej, Bohdana Lacherta, Alfreda Lenicy, Jerzego Nowosielskiego, Heleny i Szymona Syrkusów, Wojciecha i Stanisława Zameczników zobaczyć można cały przekrój nastrojów panujących w nowej Polsce. Główną rolę odgrywa tu fotografia, ale nie brakuje też innych obiektów. W części wystawy poświęconej architekturze i designowi zostanie zaprezentowana na przykład działalność Biura Nadzoru Estetyki Produkcji, plakaty filmowe oraz dokumenty opowiadające historię warszawskiego CDT-u i poznańskiego Okrąglaka.
Wystawie będzie towarzyszyć seria wykładów i seminariów oraz projekcje filmowe. Program kinowy składa się z późniejszych obrazów odwołujących się do powojennych lat. Za darmo będzie można zobaczyć m.in. „Skarb” Leonarda Buczkowskiego, „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” Jerzego Kawalerowicza i „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa. ©?
Zaraz po wojnie | Warszawa, Zachęta | do 10.01 | Zacheta.art.pl