Po raz drugi organizatorzy festiwalu Kino Dzieci proponują rozpocząć rok szkolny przeglądem wartościowych filmów dla najmłodszych. Idea jest prosta: pokazać alternatywę wobec komercyjnych produkcji masowo wchodzących do kin. Podczas festiwalu zostaną pokazane dzieła artystów rozumiejących wrażliwość dziecka; filmy, które nie tylko bawią, ale są w stanie przekazać młodym widzom ponadczasowe wartości.
Projekcje będą się odbywać w następujących blokach: Kino niemieckie, Świat Astrid Lindgren, Panorama, Zestaw krótkich oraz Konkurs. W sekcji konkursowej rywalizować będzie siedem tytułów. Wśród filmów konkursowych dominuje kino europejskie, zwłaszcza skandynawskie. O laur Kwiatu Paproci zawalczą m.in. fińska produkcja „Jill i Joy” w reżyserii Saary Cantell (rzecz o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu), norweska animacja „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie”, szwedzkie „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms” (historia dwojga małych detektywów z miasteczka Valleby, próbujących rozwikłać sekret dwustuletniej szkatułki należącej do arystokratycznego rodu) i „Magiczne święta Kacpra i Emmy” produkcji norweskiej.
W konkursie wystartują również filmy dla nieco starszych dzieci: „Wojna na deski” holenderskiej reżyserki Margien Rogaar, opowiadająca o przyjaciołach Ziggym i Basie, którzy niespodziewanie dla siebie stają się rywalami w konkursie budowania wież; brazylijska animacja „Chłopiec i świat” o młodym bohaterze zmuszonym opuścić sielską rodzinną wioskę, by poznać przytłaczający i pełen pułapek świat wielkiego miasta; holenderskie „Życie według Nino” (opowieść o potędze dziecięcej wyobraźni, stanowiącej remedium na samotność i poczucie zagubienia) i wzruszające „Kocham cię, mamo” produkcji łotewskiej. Ostatni z obrazów został nagrodzony na Berlinale. Konkursowego zwycięzcę wyłoni jury, w którym zasiądą znani dziennikarze i reżyserzy. Także widzowie w głosowaniu wyłonią własnego faworyta.
Festiwalowe pokazy odbędą się w: Warszawie, Wrocławiu, Elblągu, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Jarocinie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu. Szczegóły na stronie KinoDzieci.pl.