Pierwsza dama powieści detektywistycznej, najbardziej znana pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. 125 lat temu, 15 września 1890 roku, urodziła się Agatha Christie, twórczyni słynnych postaci dwojga śledczych - Herkulesa Poirota oraz panny Marple.

Do najbardziej znanych jej powieści należą: "Śmierć na Nilu", "Zabójstwo Rogera Ackroyda", "Morderstwo na plebanii". Wydała ponad 90 książek i sztuk teatralnych, większość z nich została sfilmowana. W języku angielskim ukazało się ponad miliard egzemplarzy jej powieści, a kolejny miliard w ponad 40 innych językach. Pisarka zmarła w 1976 roku.
Uprawiała klasyczny gatunek powieści kryminalnej, w której motywy działań wszystkich osób są szczegółowo analizowane. Stworzone przez nią postaci detektywów zaprowadzają porządek w chaosie wydarzeń i wskazują, kto i dlaczego zabił. W ten sposób widz ma przekonanie, że wina zawsze może być wykryta.
Wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wielokrotnie, jak "Morderstwo w Orient Expressie" czy "4.50 z Paddington". Na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Agatha Christie twierdziła, że najlepsze pomysły przychodzą jej do głowy podczas zmywania naczyń, bo przy tym niewdzięcznym zajęciu ma największą ochotę na morderstwo. Nigdy nie była wzorem gospodyni domowej, wolała przygody, stąd między innymi podróże na Bliski Wschód.

Cechowały ją: dystans do siebie i poczucie humoru. Uważała, że pisarz musi być przede wszystkim dobrym rzemieślnikiem. W życiu prywatnym wierzyła w znaczenie snów oraz intuicji.

Urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay, w Anglii. Pierwsza próba literacka "Snow upon the Desert" ukazała się, kiedy autorka miała 19 lat. Rok później została opublikowana jej pierwsza powieść "Tajemnicza historia w Styles".

Podczas I wojny światowej pracowała w aptece. Tam poznała wiele typów trucizn. Tę wiedzę wykorzystała później w powieściach. Agartha Christie pisała również romanse pod pseudonimem Mary Westmacott.

Zmarła 12 stycznia 1976 roku, w Wallingford. Miała 85 lat.