Tegoroczny festiwal Sacrum Profanum będzie miał wyjątkowy charakter. Z jednej strony zamknie on cykl wyznaczony przez trzy ostatnie edycje, których główną ideą było przenikanie się muzyki współczesnej z elektroniczną awangardą i alternatywą, a z drugiej – wyznaczy perspektywę przyszłych odsłon festiwalu, które zdominują arcydzieła muzyki XX wieku i najwyższych lotów nowoczesna klasyka.

W programie rozpiętym między tymi dwoma punktami, znajdzie się również miejsce na prezentację wybitnych indywidualności ze świata muzyki rozrywkowej, których ambicje wykraczają daleko poza jej ramy, a także odsłonięcie możliwości artystycznych tkwiących w twórczej reinterpretacji klasycznych utworów przez artystów z kręgów eksperymentalnych.

Cztery koncerty monograficzne – Bryce’a Dessnera, Richarda Reeda Parry’ego, Kate Moore i Jóhanna Jóhannssona, dwa twórcze przetworzenia muzyki Johna Cage’a w ujęciu Sō Percussion i Matmos oraz Fryderyka Chopina w interpretacji Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott plus dwa projekty specjalne – podsumowująca trzy ostatnie edycje festiwalu współpraca These New Puritans z klasykami i zapowiadająca kolejne jego odsłony – „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna. Tegoroczne Sacrum Profanum będzie mieniło się różnymi barwami. Serdecznie zapraszam do Krakowa – mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Sacrum Profanum konsekwentnie, od lat, stara się nie być... konsekwentne. Chce zaskakiwać, odkrywać, rozszerzać swoją formułę, wabić nową publiczność. I to mu się udaje (…) Sacrum Profanum stało się marką i symbolem inteligentnych muzycznych poszukiwań dla szerokiego grona odbiorców – pisał rok temu Jacek Hawryluk w magazynie Ruch Muzyczny. I rzeczywiście – tegoroczny program Sacrum Profanum oszałamia ekscytującą niekonsekwencją, na którą co roku z taką niecierpliwością czekamy.

Pierwszy koncert (13 września) będzie się odwoływał do idei przenikania się muzycznych wpływów. Brytyjski zespół These New Puritans, specjalizujący się w ambitnym art rocku, zaprezentuje materiał ze swej płyty Fields Of Reeds, na której dwa lata temu zmierzył się z muzyką współczesną. W rejestracji materiału wziął udział berliński kolektyw stargaze oraz jedni z najlepszych interpretatorów muzyki najnowszej – Synergy Vocals. Efektowne połączenie post-rocka i neoklasyki spodobało się nie tylko krytykom, ale i słuchaczom, bo płyta trafiła do czołówki angielskiej listy najlepiej sprzedających się albumów.

Więcej informacji na stronie festiwalu>>>

Sacrum Profanum Festival | Centrum Kongresowe ICE Kraków | 13-19 września