Tati stworzył niezapomnianą postać pana Hulot, nieco niezdarnego, długonogiego faceta w płaszczu i charakterystycznym kapeluszu, który zmaga się z wyzwaniami codzienności.
Do jego wielbicieli należą David Lynch, Rowan Atkinson i Steven Spielberg. Podziwiali go François Truffaut i legendarny krytyk Roger Ebert. Jego dokonaniami inspirowali się Monty Pythoni. Jacques Tati był jednym z wielkich geniuszy francuskiej komedii, a w czasach, gdy ten gatunek nie cieszył się poważaniem krytyki, wyniósł komizm na wyżyny. O początkach jego kariery Jerzy Płażewski pisał: „Jako inspicjent w operetce miał za zadanie siedzieć nad sceną i po strzale aktora w górę zrzucać stamtąd atrapę kuropatwy. Ale powtarzał to codziennie i bardzo się przy tym nudził, pewnego dnia wziął więc z rekwizytorni atrapę krowy. Następnego dnia był już bezrobotny, ale zrozumiał, czym jest gag”.
Tati stworzył niezapomnianą postać pana Hulot, nieco niezdarnego, długonogiego faceta w płaszczu i charakterystycznym kapeluszu, który zmaga się z wyzwaniami codzienności. W filmach, które obywają się niemal bez dialogów, aż iskrzy się od sytuacyjnych żartów, nieoczekiwanych zdarzeń i slapstickowych gagów, a jednocześnie każdy z nich jest celną obserwacją społeczeństwa. Pod wieloma względami filmy Tatiego niewiele się zestarzały: każdy, kto obejrzał „Wakacje pana Hulot”, a potem wybrał się nad morze w szczycie sezonu turystycznego, mógł mieć wrażenie déja vu.
Tati jako reżyser pozostawił po sobie zaledwie sześć filmów pełnometrażowych, w czterech z nich zagrał pana Hulot. Wszystkie po cyfrowej rekonstrukcji trafią ponownie na ekrany polskich kin. Niepowtarzalna okazja, by przypomnieć sobie (albo zobaczyć po raz pierwszy – zazdroszczę tym szczęśliwcom!) debiutancki „Dzień świąteczny”, arcydzielne „Wakacje pana Hulot”, nagrodzonego Oscarem „Mojego wujaszka”, a także „Play Time”, „Paradę” oraz „Pana Hulot wśród samochodów”. Filmy Tatiego będą wyświetlane w całej Polsce w różnych kinach i w różnych terminach, szczegółów szukajcie na facebookowej stronie dystrybutora: fb.com/mayflyPL.