To kultura przekazywania historii i istotnych opowieści wyłącznie poprzez ludzką pamięć i muzykę. Grioci to potężne klany, w których umiejętności i zrozumienie społecznej roli przechodzą z pokolenia na pokolenie od setek lat. Mają też niezwykle twórcze podejście do tradycji. Dzięki temu zachowują esencję własnej tożsamości kulturowej, jednocześnie stale się rozwijając i inspirując innych” – to słowa dyrektora Brave Festivalu Grzegorza Brala o griotach, niezwykłej grupie zamieszkującej Afrykę Zachodnią. Są oni głównymi bohaterami tegorocznej edycji wrocławskiej imprezy. Jedną z gwiazd jest Sona Jobarteh, jednocześnie kuratorka wydarzenia. Artystka pochodzi z klanu griotów z Gambii i gra na korze (instrument szarpany). We Wrocławiu wystąpi po raz pierwszy razem ze swoim ojcem, również griotem i wirtuozem kory.

Na festiwalu wystąpi także wirtuoz innego niezwykle ważnego dla tej kultury instrumentu, balafonu (perkusyjnego). Chodzi o Balla Kouyaté z Mali, przedstawiciela jednego z najstarszych griockich klanów, którego historia sięga 700 lat. Inny bardzo ciekawy, egzotyczny dla naszej kultury instrument pojawi się w ręku Malijczyka Abou Diarry. Muzyk zagra na ngoni, odmianie afrykańskiej lutni, instrumencie charakterystycznym dla kultury muzycznej myśliwych Afryki Subsaharyjskiej.

Na pewno warto też zobaczyć spektakl przygotowany przez Pigmejów z północy Republiki Konga. Zagrają w nim m.in. na bębnach wydrążonych z pni. Nie zabraknie też przedstawicieli kultury Zanzibaru. Reprezentować ją będzie kolektyw Zanzibar Taarab / Kidumbak Ensemble, w którego występach dużą rolę odgrywają improwizacja oraz interakcje z publicznością.

Ważną częścią festiwalu są przegląd filmów (bohaterem będzie tunezyjski reżyser, scenarzysta i pisarz Nacer Khemir) oraz strefa dla dzieci Brave Kids. W jej ramach odbędą się m.in. warsztaty. Warto wspomnieć, że dochód uzyskany ze sprzedaży biletów na Brave Festival przekazany będzie na pomoc odbudowującemu się po tragicznym trzęsieniu ziemi Nepalowi.

Szczegóły na stronie BraveFestival.pl

Brave Festival | 10–17.07 | Wrocław