23 maja na warszawskim Muranowie wspólnymi siłami będziemy odmalowywać wyjątkowy mural poświęcony Januszowi Korczakowi. Każdy może się przyłączyć do akcji.

Na warszawskim Muranowie położonym w dzielnicach Śródmieście i Wola nie brakuje wyjątkowych murali nawiązujących do dramatycznej historii tego miejsca oraz sławnych osób. Można tu znaleźć m.in. mural Małego Powstańca oraz poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Jest też mural, którego bohaterem jest lekarz, literat, działacz społeczny i pedagog Janusz Korczak. Opiekun dzieci przebywał podczas wojny w getcie na Muranowie, stąd został zabrany wraz z podopiecznymi do obozu zagłady.

Muranowski mural poświęcony Korczakowi powstał w listopadzie 2013 roku w jednej z bram przy ulicy Andersa, m.in. z inicjatywy stowarzyszenia Stacja Muranów. Malowali go uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 32 pod opieką Dariusza Paczkowskiego (autora m.in. nieistniejącego już muralu Marka Edelmana na Nowolipkach) i Macieja Szymonowicza. Głównym jego elementem są duże, kolorowe kredki, zamieniły się w nie także sąsiadujące z bramą betonowe słupki. Umieszczono tu także ważne słowa Korczaka: "Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi" oraz "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

Niestety w kwietniu tego roku mural został zniszczony przez wandali. Wszyscy, którzy chcieliby pomóc w jego odmalowaniu, wesprzeć akcję, mogą przyjść 23 maja od godziny 13:00 pod bramę przy Andersa 27, gdzie pod opieką artystów Adama Walasa oraz Anny Koźbiel będzie można odmalowywać mural Janusza Korczaka.

Więcej informacji na stronie wydarzenia>>>