„Poczucie nieuchronnego końca świata jako modelu relacji międzyludzkich towarzyszy nam dojmująco. Mury, które wznosimy, nie chronią przed niczym, przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły, żeby próbować dojrzeć to, co jest za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione” – pisze w orędziu na 54. Międzynarodowy Dzień Teatru Krzysztof Warlikowski.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest w tym roku po raz 54. Ustanowiono go w 1961 roku w Wiedniu na kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, a datę 27 marca wybrano nieprzypadkowo. Upamiętnienia ona otwarcie Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, podczas którego po raz pierwszy doszło do spotkania teatrów zza „żelaznej kurtyny”.

Od tamtej pory, zawsze 27 marca, przed spektaklami odczytywane jest orędzie przygotowane przez wybitnych twórców teatralnych z różnych krajów. Pierwsze w historii napisał dramaturg Jean Cocteau. Przygotowanie tegorocznego powierzono Krzysztofowi Warlikowskiemu, polskiemu reżyserowi, dyrektorowi artystycznemu Nowego Teatru w Warszawie.

"Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru" – pisze Krzysztof Warlikowski w orędziu na 54. Międzynarodowy Dzień Teatru. I przywołuje przewodników, którym zaufał, a którzy niegdyś opisali zmierzch europejskich bogów: Franza Kafkę, Tomasza Manna i Marcela Prousta. "Dziś do tego grona proroków dołączyłbym jeszcze Johna Maxwella Coetzeego" - dodaje Warlikowski i wspomina o dojmującym poczuciu "nieuchronnego końca świata jako modelu relacji międzyludzkich" i obowiązkach teatru jako najlepszego narzędzia do odkrywania tego, co ukryte.

Poczucie końca świata wartości, obecność wszędobylskich mediów, upadek więzi powodują, że ludzie otaczają się murami, nie mając już sił, by za te mury zajrzeć. "A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione" - określa rolę teatru Warlikowski, życząc jego pasjonatom "teatru biorącego początek w głębi prawdy i znajdującego koniec w niedocieczonym".

Pełna wersja przesłania na oficjalnej stronie obchodów: www.world-theatre-day.org

Od kilku lat przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru organizowany jest ogólnopolski projekt Dotknij Teatru, który przez działania typu: spektakle, warsztaty, czytania dramatów, wystawy, próby otwarte, ma popularyzować wiedzę o tej dziedzinie sztuki i pokazać scenę „od kuchni”.

Projekt powstał w 2010 roku w Łodzi z inicjatywy tamtejszych artystów i animatorów kultury, a koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. W następnym roku, z pomysłem "Chodź do teatru" wyszedł warszawski Instytut Teatralny. Podjęto więc decyzję, by połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony.

W tym roku "Dotknij Teatru" odbędzie się w terminie 27 marca – 3 kwietnia.

Do akcji włączyło się kilkadziesiąt scen w całej Polsce, proponując warsztaty sceniczne, oglądanie teatru "od kuchni", premiery teatralne

==> Tu znajdziesz pełną wersję programu: Dotknij teatru