Bezwstydny Mortdecai

Adaptacja popularnych w latach 70. powieści brytyjskiego pisarza Kyrila Bonfiglioliego. Tytułowy bohater jest nie tylko bezwstydny, lecz także bezczelny, niezbyt bystry i obdarzony niewiarygodnym szczęściem. Przyda mu się to w aferze ze skradzionym dziełem sztuki, w którą wplątana jest także rosyjska mafia, MI5 i terrorystyczna szajka. Rola Mortdecaia wydaje się idealnie dopasowana do charyzmy Johnny’ego Deppa. Jak wyszło, zobaczymy – film wchodzi do kin bez pokazu prasowego.

USA 2015 | reżyseria: David Koepp | dystrybucja: Monolith

Carte Blanche

Oparta na faktach historia nauczyciela, który traci wzrok, ale próbuje to ukryć przed podopiecznymi, dyrekcją szkoły, a nawet przed swoimi najbliższymi. Film Jacka Lusińskiego, choć inspirowany głośną sprawą, skutecznie unika taniej, gazetowej publicystyki. Przede wszystkim dzięki świetnej, wyważonej i oszczędnej roli Andrzeja Chyry. Choćby dla niego warto wybrać się do kina.

Polska 2015 | reżyseria: Jacek Lusiński | dystrybucja: Kino Świat 4

Mały Quinquin

Miniserial wyreżyserowany przez mistrza filozoficznego kina Bruno Dumonta do polskich kin trafia jako zmontowany w całość, trwający ponad trzy godziny film. Ale niech nie zraża was jego długość: opowieść o śledztwie prowadzonym przez dwóch nieudolnych policjantów i o życiu na francuskiej prowincji ma w sobie zaskakująco dużą dawkę inteligentnego, czasami absurdalnego humoru i równie wiele mądrych obserwacji współczesnego świata. Warto.

Francja 2014 | reżyseria: Bruno Dumont | dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 5

Siódmy syn

Nieudolna adaptacja powieściowego cyklu Josepha Delaneya. Wyreżyserowana przez Sergieja Bodrowa opowieść o uczniu stracharza (czyli mistrza walki z potworami) powstawała z problemami przez kilka lat, i to niestety czuć. Wysilony scenariusz, nieprzekonujące efekty specjalne i okropne aktorstwo doborowej skądinąd obsady. Najbardziej szkoda Jeffa Bridgesa: to kolejna po „R.I.P.D” oraz „Dawcy pamięci” pomyłka w jego filmografii.

USA 2014 | reżyseria: Sergiej Bodrow | dystrybucja: UIP 2