Prawa człowieka okiem dokumentalistów. W Warszawie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Watch Docs". Już po raz trzynasty będzie można obejrzeć filmy dokumentalne mówiące o łamaniu praw człowieka na całym świecie.

Jak mówi IAR dyrektor festiwalu, Maciej Nowicki, w tym roku każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy przygotowali do obejrzenia równo 70 filmów, z czego 14. weźmie udział w konkursie. Pokazane będą filmy krótko- i pełnometrażowe, nie zabraknie też animacji poświęconych prawom człowieka. Zobaczyć będzie można również między innymi filmy znanej dokumentalistki, Marii Ramos.

Ale pokazy to nie jedyne atrakcje festiwalu. "Dla nas ważny jest komentarz do filmu, dlatego projekcjom towarzyszom rozmowy i debaty z twórcami. Zorganizujemy również warsztaty dla studentów, dokumentalistów i organizacji pozarządowych. Ciekawą rzeczą jest wystawa plakatów inspirowanych przez filmy, które pokażemy w tym roku" - podkreśla Maciej Nowicki.

Tradycją festiwalu są też spotkania z wybitnymi gośćmi. W tym roku będą to między innymi uznany brytyjski socjolog Kenan Malik i irańska obrończyni praw kobiet, Szadi Sadr.

Maciej Nowicki przekonuje, że festiwal warto odwiedzić nawet, jeśli nie jest się zainteresowanym tematyką praw człowieka. "Pokazywane filmy są po prostu dobre warsztatowo, przyjemnie się je ogląda. Poza tym pokazują życie zwykłych ludzi, które często jest odległe od naszych wyobrażeń" - zachęca.

Festiwal Watch Docs potrwa do 12-tego grudnia. Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy. Więcej informacji znaleźć można na stronie http://www..watchdocs.pl.