Mniej więcej od „Dzikości serca” mam słabość do Laury Dern. Ostatnio aktorsko wiodło się jej średnio, ale serial „Iluminacja” oznacza powrót Laury do formy sprzed lat. W drugim sezonie znakomitego serialu HBO aktorka robi to, co potrafi najlepiej. Gra neurotyczkę z turbodoładowaniem.

Dern to serialowa Amy Jellicoe, czterdziestokilkuletnia pracownica korporacji Abaddonn, która po załamaniu nerwowym wywołanym przez stres w pracy oraz kłopotach w życiu osobistym wylądowała na miesięcznej terapii na Hawajach. Do rodzinnej Kalifornii wróciła radosna, szczęśliwa, pozytywnie nastawiona do życia. W dzienniku życzeń zanotowała: „Siłą sugestii sprawię teraz, że mój były mąż zerwie z nałogiem, matka stanie się cudowną osobą, która zawsze jest gotowa mnie wysłuchać, a toksyczna amerykańska korporacja, dla której pracuję, stanie się proekologiczna”. Niestety ekooptymizm Amy zderzył się w najlepszym razie z murem obojętności, i to zarówno ze strony dawnych pracodawców, jak i bliskich osób – matki (w tej roli prawdziwa mama Dern, wybitna aktorka Diane Ladd) oraz byłego męża (Luke Wilson). Codzienne medytacje, sztuczny, zbyt szeroki uśmiech oraz przesadna kreatywność Amy raczej nie zjednały jej ani sojuszników, ani przyjaciół. A przecież tak się starała.

W drugim sezonie „Iluminacji” wynajęty przez Amy reporter śledczy (dawno nieoglądany Dermot Mulroney) pomaga ambitnej histeryczce zebrać rzeczywiste lub urojone winy przełożonych. W serialu pojawia się także znany już z pierwszego sezonu Tyler (w tej roli scenarzysta serialu Mike White) jako współpracownik Jellicoe pomagający jej w zdobyciu obciążających korporację dowodów nadużyć. Siłą „Iluminacji”, poza brawurową kreacją Dern, ponownie jest inteligencja dialogów i poczucie humoru. Scenariusz autorstwa Dern oraz Mike’a White’a w tonacji prześmiewczej mówi sporo o konsekwencjach światowego kryzysu ekonomicznego, który w tym samym stopniu zmienił ekonomikę największych mocarstw, co funkcjonowanie ludzi, maleńkich trybików w gigantycznych korporacyjnych machinach. W drugim sezonie poza gwiazdami w rodzaju Dern czy Ladd wspaniałe, drapieżne role stworzyli między innymi Charles Esten czy Timm Sharp. Na płycie DVD znajdują się ponad cztery godziny serialu, a także dodatki specjalne: komentarze twórców oraz reportaże z powstawania zdjęć.

Iluminacja | DVD | sezon 2 | dystrybucja: Galapagos | Recenzja: Łukasz Maciejewski | Ocena: 4 / 6