„Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że mój najnowszy film Wałęsa. Człowiek z nadziei rozpocznie swoje ekranowe życie od Festiwalu w Wenecji, który odegrał tak ważną rolę w moim życiu. To na Festiwalu w Wenecji w roku 1998 otrzymałem Złotego Lwa za całokształt mojej filmowej twórczości" - powiedział Andrzej Wajda.
Na weneckim festiwalu film "Katyń" Wajdy został uhonorowany nagrodą włoskich dziennikarzy Nastro d`Argento Europeo 2009. Reżyser wspomina: "To tu właśnie, w roku 1959, poza Festiwalem, w niewielkim kinie, ze względu na to, że władze PRL zabroniły temu filmowi udziału w jakimkolwiek festiwalu - "Popiół i diament" rozpoczął swoją drogę w świat. Może i tym razem Festiwal Filmowy w Wenecji da również Wałęsie taką szansę”- tak Andrzej Wajda skomentował wiadomość o pokazie filmu o Lechu Wałęsie w Wenecji.
„Wałęsa. Człowiek z nadziei” prezentowany będzie w ekskluzywnym gronie, jako jeden z nielicznych filmów wybitnych twórców, w sekcji "Out of Competition".
Nowy film Wajdy we wrześniu zawędruje na kolejny kontynent. Pokaz specjalny filmu odbędzie się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.
W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzej Wajda łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.
Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.
Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński. Głównym producentem filmu jest Akson Studio. Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.