Akcja filmu toczy się w niezbyt odległej przyszłości. Ziemia zostaje zaatakowana przez "obcych" zwanych Duszami. Stwory przejmują kontrolę nad ciałami i umysłami ludzi. Grupa rebeliantów ukrywa się w jaskiniach i podziemnych tunelach. Przerażeni ludzie obserwują zmiany zachodzące w świecie, który kiedyś należał tylko do nich.

Jedną z bohaterek jest Melanie Stryder, która walczy z zamieszkującą jej ciało Duszą imieniem Wagabunda. Kobieta rozpoczyna niebywałą przygodę, której finał zadecyduje o przetrwaniu ludzkiego gatunku...

"Te dziwaczne byty, które zwą się Duszami, to bardzo pokojowo nastawione istoty, poszukujące harmonii. Naprawiają wiele problemów naszego świata. Nie ma już głodu, chorób, lęku, przemocy. Nikt nie kradnie, nikt nie oszukuje" - mówi Stephenie Meyer. "W +Intruzie+ chodzi o znalezienie życiowej równowagi. Jest tu miejsce dla pięknego romansu, ale abstrahując od osadzenia akcji w świecie przyszłości, ta historia jest o wiele bardziej dojrzała i realistyczna" - tłumaczy Meyer porównując powieść do głośnej "Sagi Zmierzch".

Film wyreżyserował twórca "Gattaca" oraz "Truman Show" - Andrew Niccol. W rolach głównych wystąpili Saoirse Ronan, Max Irons, Jake Abel, William Hurt oraz Frances Fisher.

"Intruz" pojawił się na rynku wydawniczym w 2008 roku i przez 26 tygodni zajmował pierwsze miejsce listy bestsellerów "The New York Times".

Ekranizacja powieści - od 5 kwietnia w polskich kinach.