Niemiecka grupa wydawnicza Weltbild, właściciel wydawnictwa Świat Książki, wycofuje się z działalności w Polsce. "Przyczyną jest nie tyle słaba kondycja polskiego rynku wydawniczego, co ogólny kryzys gospodarczy w Europie" - powiedział PAP prezes Biblioteki Analiz Łukasz Gołębiewski.

"Prowadzone na przestrzeni minionych miesięcy poszukiwania i próby pozyskania partnera biznesowego dla całego oddziału polskiego nie przyniosły niestety zamierzonego efektu, dlatego w obliczu zaistniałej sytuacji udziałowcy Weltbild Polska podjęli decyzję o zamknięciu spółki" - czytamy komunikacie dla mediów.

Jak poinformowała spółka, w ciągu najbliższych miesięcy firma przeprowadzi intensywną kampanię wyprzedażową. Całkowite zamknięcie działań operacyjnych Weltbildu w Polsce przewidziane jest na połowę 2013 roku. "Jednocześnie informujemy, że Weltbild nadal prowadzi rozmowy mające na celu sprzedaż najcenniejszych aktywów firmy, w tym znanego i cenionego wydawnictwa Świat Książki" - podano w informacji dla mediów.

Łukasz Gołębiewski z Biblioteki Analiz obawia się scenariusza wyprzedaży tytułów Świata Książki. "Na rynek trafi kilka milionów książek w bardzo niskich cenach. Jeżeli księgarnie i punkty z tanią książką zaleje ogromna ilość tytułów z logo Świata Książki, często bardzo atrakcyjnych, to na długo wyprą one z rynku inne równie dobre pozycje, w tym nowości. W ofercie Świata Książki są i czytadła, i książki historyczne, i poradniki, i książki ilustrowane, i klasyka literatury, i pozycje dla dzieci. Jeżeli zrealizuje się scenariusz taniej wyprzedaży to planowane przez inne wydawnictwa na przyszły rok nowości będą miały bardzo duży problem, żeby zaistnieć na rynku" - powiedział Gołębiewski.

"Drugi ważny problem związany z wycofaniem się Weltbildu z polskiego rynku to przyszłość praw autorskich do wydanych przez Świat Książki tytułów takich pisarzy jak Janusz Głowacki, Jerzy Pilch czy Eustachy Rylski. Trudno tutaj spekulować, bo nie wiemy nawet, czy zawarto z nimi umowy licencyjne, które niedługo wygasną, czy też umowy na wyłączność. Na razie nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach będzie można te książki wznawiać. Najlepiej dla polskiego rynku książki byłoby, gdyby majątek Świata Książki przejął w całości jakiś inny duży gracz na rynku, odkupując zarówno stany magazynowe, wszystkie prawa autorskie, jak i 40 firmowych księgarń. Wtedy uniknęlibyśmy skutków polityki masowej wyprzedaży" - uważa Gołębiewski.

Zdaniem prezesa Biblioteki Analiz przyczyną obecnej decyzji Weltbildu była realizowana przez Świat Książki błędna strategia dotycząca systemu sprzedaży. Zamiast inwestować w sprzedaż internetową, firma postawiła na sieć własnych księgarń i papierowy katalog, który jest bardzo kapitałochłonny, bo trzeba go regularnie drukować i rozsyłać.

"Wizerunkowo dla polskiego rynku książki wycofanie się tak potężnego gracza, jakim jest Weltbild jest fatalna. Dla potencjalnych inwestorów i banków to bardzo zniechęcający sygnał. Uważam jednak, że sytuacja na polskim rynku książki nie jest aż tak zła i przypisywałbym decyzję Weltbildu kryzysowi europejskiemu i ogólnym nastrojom gospodarczym. Firmy tną koszty i wycofują się z mniej rentowanych biznesów" - podsumował Gołębiewski.

Wydawnictwo Świat Książki działalność na polskim rynku rozpoczęło w 1994 roku. Do końca 2011 roku ukazało się w nim ponad 6500 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 65 mln egzemplarzy. Najbardziej spektakularnym sukcesem było opublikowanie "Mitologii Greków i Rzymian" Zygmunta Kubiaka, która rozeszła się w nakładzie pół miliona egzemplarzy. Nakładem Świata Książki ukazywały się tytuły takich autorów jak: Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Hanna Krall, Władysław Bartoszewski. W czerwcu 2011 roku firmę, prowadzoną dotąd przez koncern Bertelsmann Media, przejął koncern Weltbild.

W Weltbild Polska pracuje ponad 300 osób. W 2012 roku firma opublikowała łącznie ok. 500 książek (licząc zarówno nowości, jak i wznowienia). Wśród polskich pisarzy, których książki wydał ostatnio Weltbild (poprzez Świat Książki), znaleźli się: Manuela Gretkowska, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Michał Witkowski i Sylwia Chutnik. Przychody ze sprzedaży książek w 2011 roku sięgały 112 mln zł (jak szacują autorzy publikacji "Rynek Książki w Polsce 2011").