Dzieła sztuki współczesnej, które trafiły do zbiorów Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu w ciągu ostatnich dwóch lat składają się na nową wystawę „Nabytki 2019/2020”. Od soboty nowo zakupione prace będzie można zobaczyć online.

Jak tłumaczyła Iwona Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł (oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu), punktem wyjścia do nowej wystawy było uzyskanie w 2020 roku dotacji na realizację projektu „Rozbudowa kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł” – w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki niej muzeum dokonało zakupu 19 fotografii współczesnych artystek: Anety Grzeszykowskiej i Magdy Hueckel.

„To był początek powstania pomysłu, żeby naszym odwiedzającym pokazać to wszystko, co w sezonie 2019/2020 trafiło do naszej kolekcji” – mówiła Bigos.

W tym okresie muzeum udało się także pozyskać dzieła takich artystów jak: Kamil Kuskowski, Eberhard Franke, Dorota Nieznalska, Nicolas Grospierre, Janina Myronowa, Krystyna Schwarzer-Litwornia, Jerzy Maraj czy Marzena Krzemińska-Baluch. Kolekcja poszerzona została również o obszerny zbiór rysunków Zbigniewa Makowskiego.

Kuratorka wystawy Małgorzata Santarek wyjaśniła, że obiekty zostały umieszczone wśród eksponatów na wystawie stałej. „Wystawa była niełatwa, gdyż mamy do czynienia z bardzo różnymi pracami. Jednocześnie pokazujemy też prace, które już na naszej wystawie stałej się znalazły, jak instalacja Doroty Nieznalskiej i neon Kamila Kuskowskiego. Natomiast chcieliśmy zaznaczyć, że są to również nowe rzeczy. Wobec tego pozostałe obiekty również zostały wcielone w wystawę stałą. W ten sposób nowe prace zyskały na znaczeniu, a wystawa stała jest ciekawsza” – zauważyła.

Jak dodała, na wystawie znalazły się też cenne obiekty na papierze, który jest bardzo delikatnym materiałem. „Jest to więc wyjątkowa okazja zobaczenia tych wszystkich prac teraz, naraz. Później nie będzie już to możliwe, bo będziemy musieli wprowadzić pewną rotację” – tłumaczyła.

„Jednym z ważnych zadań, jakie stawia się przed nowoczesnym muzeum XXI wieku, jest to, które towarzyszy idei muzealnictwa od zarania. To ono nakazuje tej instytucji sukcesywne, konsekwentne, realizowane w oparciu o przemyślaną strategię i zamysł kuratorski powiększanie swojej kolekcji. W przypadku sztuki współczesnej te działania trwają już przeszło 70 lat” - powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jak przypomniał, w ostatnich latach zbiory muzeum wzbogaciły się m.in. o prace Magdaleny Abakanowicz, Zbigniewa Makowskiego, Doroty Nieznalskiej, czy Natalii Lach-Lachowicz. „Wiele z tych dzieł muzeum otrzymało jako dar od samych artystów, którym wyraża przeogromną wdzięczność. W muzeum ich prace przejdą dzięki temu do historii, pozostaną wieczne, podobnie jak imię ich twórców. Podobnie rzecz ma się także i z tym dziełami sztuki, które pozyskaliśmy dzięki środkom własnym oraz hojności MKiDN” – tłumaczył Oszczanowski.

Prace składające się na wystawę „Nabytki 2019/2020” będzie można od soboty oglądać online, a po ponownym otwarciu muzeów – w przestrzeniach Pawilonu Czterech Kopuł.