"W dniach 12-13 oraz 19-20 września 2020 roku skupimy uwagę uczestników EDD na drodze przez historię, jaką musiał przebyć nasz naród, by odzyskać niepodległość, a której przejście ukształtowało naszą narodową tożsamość. Droga może również odnosić się do indywidualnych losów Polaków, którzy w trudnych dla Polski czasach zmuszeni byli do opuszczenia Polski i prowadzenia swojej działalności na emigracji" - wyjaśniono na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przypomniano, że w 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę Zaślubin Polski z morzem w Pucku. "Ten akt patriotyczny miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat. W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy przypomnieć to niezwykle ważne wydarzenie z przeszłości i przybliżyć sylwetki polski podróżników i odkrywców – Bronisława Piłsudskiego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego czy Arkadego Fiedlera, którzy przebywali morza i oceany, a przez swoje odkrycia zapisali się w annałach nauki" - przekazano.
Wskazano, że hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa "Moja droga" jest "bardzo wieloznaczne, odnosi się nie tylko do trasy, jaką przebywamy w czasie lub przestrzeni, ale często jest także określeniem ukochanej przez nas osoby, wybranki, wyrażającym nasz szacunek, miłość i oddanie". "Przyjmując taką interpretację hasła będziemy chcieli promować postawy patriotyczne, przypominając losy tych bohaterów naszej historii, którzy swoim życiem udowodnili swoje ogromne oddanie Ojczyźnie" - napisano.
Wykorzystując motyw drogi będziemy także zapraszać do podróży po polskiej kulturze i historii, zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.
W ramach EDD w całej Polsce organizowanych jest ponad 600 wydarzeń - koncerty, wystawy, konkursy, wykłady, spacery, słuchowiska czy warsztaty.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Dokładne informacje można znaleźć na stronie: https://edd.nid.pl/