4 września w ramach festiwalu Green Jazz & Theatre Fest w Bukareszcie wystąpią laureaci trzech edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta - Bartosz Dworak, Mateusz Smoczyński i Dawid Czernik. Z powodu pandemii artyści nie pojadą do stolicy Rumunii, a koncert będzie transmitowany z Poronina.

„Promocja laureatów Konkursu Seiferta na arenie międzynarodowej to jedno z najważniejszych – obok organizacji samego konkursu - zadań Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. Bardzo się cieszymy, że w tym roku możemy zaprezentować naszych artystów, m.in. podczas Green Jazz & Theatre Fest. W obecnej sytuacji pandemii wyjazd do Bukaresztu okazał się niestety niemożliwy, dlatego też koncert będzie streamowany na festiwalową scenę z pięknego Poronina, rodzinnych stron jednego z laureatów” – powiedziała Aneta Norek-Skrycka, prezes organizującej wydarzenie Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

W koncercie, który odbędzie się w piątkowy wieczór wezmą udział laureaci Seifert Competition: Bartosz Dworak – zdobywca I nagrody z 2014 r., Mateusz Smoczyński – laureat I nagrody z 2016 r. oraz Dawid Czernik – laureat nagród specjalnych edycji Konkursu Seiferta z 2020 r. Trzem znakomitym skrzypkom towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna w składzie: Max Mucha – kontrabas oraz Dawid Fortuna – perkusja. Transmisja koncertu dostępna będzie bezpłatnie w kanale YouTube oraz na profilu Facebook Konkursu Seiferta. Wydarzenie będzie można śledzić 4 września o godz. 20.00.

Mateusz Smoczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie klasy Andrzeja Gębskiego, a od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych w tej uczelni. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Rabih Abou-Khalil, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Vladislav Sendecki, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Grzech Piotrowski i Sebastian Karpiel Bułecka. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wielokrotny stypendysta w programie „Młoda Polska”. Jest autorem koncertu skrzypcowego "Adam’s Apple", którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego Zbigniewa Seiferta. W roku 2020 została wydana płyta "Speaking Sound”, nagrana w duecie z Joachimem Kühnem dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Jest liderem kwintetu, członkiem New Trio oraz współzałożycielem Atom String Quartet. W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet.

Bartosz Dworak jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec dra Henryka Gembalskiego. W 2010 r. powołał do życia kwartet sygnowany własnym nazwiskiem, jest również współzałożycielem elektrycznego kwartetu Sandwich On The Floor. Jest laureatem I nagrody w kategorii solowej na Tarnów Jazz Contest 2011, Grand Prix 37. Konkursu Jazz Juniors, Grand Prix Konkursu LOTOS Jazz Festival 16. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych, dzięki czemu był i jest uczestnikiem wielu różnych stylistycznie projektów. Koncertował w większości krajów europejskich, a także w Azji, Ameryce Północnej i Afryce.

Góral z Poronina Dawid Czernik pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego muzykanta Tadeusza Szostaka Berdy. Jako piętnastolatek rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie kontrabasu i skrzypiec. Jazzem zainteresował się pod koniec liceum. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, na wydziale Jazz and World Music. W 2019 r. Czernik został nagrodzony za improwizację utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie.

Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty".