Już 4 września stołeczny klub Wytwórnia rusza z cyklem koncertów jazzowych pt. "Wirtualna Wytwórnia Jazzu". W ramach projektu "Kultura w sieci" zaprezentowanych zostanie sześć polskich zespołów, a wszystkie koncerty będą transmitowane online na profilu klubu Wytwórnia na Facebooku.

Jak poinformowali PAP organizatorzy, "klub dysponuje też ograniczoną liczbą miejsc na widowni". "Miłośnicy jazzu, którzy chcą posłuchać muzyki na żywo mogą przesłać swoje zgłoszenie na adres: wytwornia@wytwornia.pl. Udział w koncertach jest bezpłatny" - napisano w przesłanej informacji.

Pierwszy koncert odbędzie się 4 września o godz. 18.15. Na scenie pojawi się Monika Borzym z projektem "Monika Borzym Śpiewa Stare Piosenki". Artystka wykona przedwojenne standardy jazzowe, a na fortepianie akompaniować jej będzie Krzysztof Dys, z którym wokalistka stworzyła ten wyjątkowy koncept muzyczno-literacki.

"Usłyszymy urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara" - czytamy w zapowiedzi koncertu.

Pojawią się też takie przeboje, jak: "Maryla", "Daj mi tę jedną noc", "Pokoik na Hożej", "Miłość Ci wszystko wybaczy", "Moja Warszawo", "Na pierwszy znak", "Nikt tylko Ty", "Może tak może nie". Borzym wykona również piosenkę "Takie Ciało", którą specjalnie dla niej napisali Artur Andrus i Łukasz Borowiecki.

W drugiej części wieczoru, o godz. 20, na scenie pojawi się trio stworzone przez pianistkę, kompozytorkę i producentkę - Joannę Dudę. Towarzyszyć jej będą Maksymilian Mucha na kontrabasie oraz Michał Bryndal na bębnach.

Joanna Duda Trio powstało w 2017 r. Występowało m.in. na Jazzahead w Bremie, na kanadyjskich festiwalach jazzowych w Edmonton i Vancouver w ramach Jazztopad Festival, a także w Helsinkach w ramach Jazz Connective, którego partnerem jest klub Wytwórnia.

Wszystkie koncerty w ramach "Wirtualnej Wytwórni Jazzu" będą transmitowane przez Telewizję Toya.

"Wirtualną Wytwórnię Jazzu" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Kultura w sieci".