Na festiwalu swoje produkcje oraz projekty work in progress zaprezentują: Center of Contemporary Art DAKH (Kijów, Ukraina), Jaunimo teatras (Wilno, Litwa), Prague City Theatres (Praga, Czechy), Qendra Multimedia & National Theatre of Kosovo (Prisztina, Republika Kosowo), STEREO AKT (Budapeszt, Węgry), Teatrul Tineretului (Piatra Neamț, Rumunia), Vaba Lava (Tallinn, Estonia), Volksbühne Berlin (Berlin, Niemcy), Gertrudes ielas teatris, KatlZ i New Theatre Institute of Lativia (Ryga, Łotwa) oraz TR Warszawa (Warszawa, Polska).
Jak środowisko artystyczne może zareagować i włączyć się w bieżące debaty społeczne? W jaki sposób artyści i artystki mogą pielęgnować relacje i realizować długofalowe, międzykulturowe inicjatywy podczas globalnej zmiany i zamknięcia granic?
Oprócz produkcji teatralnych w programie festiwalu znalazły się również rozmowy, debaty i spotkania z twórcami i twórczynami oraz kuratorami i kuratorkami prezentowanych wydarzeń.
Polska na festiwalu POSTWEST\\guess where
Polskim akcentem w programie tegorocznego festiwalu jest prezentacja performansu “Maria Klassenberg. Choreografie domowe” według koncepcji i w reżyserii Katarzyny Kalwat, który powstał w koprodukcji TR Warszawa i Volksbühne Berlin oraz seria portretów Anny Tomczyńskiej – “Your Internet Connection Is Unstable”. W debatach towarzyszących festiwalowi weźmie udział między innymi Roman Pawłowski, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych.
W dniu dzisiejszym, 24.06 (środa) o godzinie 15:30 odbędzie się spotkanie m. in. z udziałem reżyserki Katarzyny Kalwat oraz przedstawicielami zespołu TR Warszawa. 26.06 (piątek) o godzinie 12:00 odbędzie się debata dotycząca możliwości współpracy instytucji kultury podczas kryzysu, w której udział weźmie m. in. Roman Pawłowski, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa do spraw programowych. Wydarzenia będą transmitowane na stronie Facebook TR Warszawa. Cały program festiwalu dostępny jest na stronach Volksbühne Berlin.
Maria Klassenberg. Choreografie domowe
Performans “Maria Klassenberg. Choreografie domowe” w reż. Katarzyny Kalwat inspirowany jest myślą i estetyką działań radykalnej artystki wizualnej i performerki, Marii Kassenberg, która tworzyła wszystkie swoje performanse w domu. Ich świadkami byli przyjaciele i najbliżsi, zobowiązani obietnicą milczenia. W ramach festiwalu POSTWEST artystka miała doczekać się retrospektywnej wystawy w Berlinie. W nowej odsłonie międzynarodowego wydarzenia – POSTWEST\\guess where reżyserka Katarzyna Kalwat, dramaturg Beniamin Bukowski i kompozytor Wojtek Blecharz wraz z zespołem współtwórców i współtwórczyń zaproponowali publiczności odtworzenie performans na żywo we własnych mieszkaniach, zgodnie ze wskazówkami artystki Marii Klassenberg.
Performans odbył się na żywo online 31 maja 2020 roku na stronach TR Warszawa; na festiwalu POSTWEST\\guess where zaprezentowana zostanie rejestracja wydarzenia.W wydarzeniu wzięli udział także aktorzy i aktorki TR Warszawa Volksbühne Berlin – Jan Dravnel, Sarah Franke, Daniel Nerlich i Justyna Wasilewska oraz kuratorka i historyczka sztuki, Anda Rottenberg. Jak podkreśla reżyserka i autorka koncepcji projektu: “Maria Klassenberg. Choreografie domowe” to humorystyczny, krytyczny komentarz do obecnej sytuacji zalecanej izolacji. Uwięzione i uwięzieni wskutek pandemii artystki i artyści włączają się w internetową nadprodukcję, która ma uprawomocnić ich istnienie, twórczość i status zawodowy.
"Maria Klassenberg. Choreografie domowe” są artystycznym sprzeciwem wobec przymusu ciągłego tworzenia i afirmacją odpoczynku. Chcemy zatrzeć granice pomiędzy rolami twórców i odbiorców, między teatrem a współczesną technologią.” Projekt został zrealizowany przy wsparciu Kulturstiftung des Bundes oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Szczegółowe informacje o performansie “Maria Klassenberg. Choreografie domowe”: www.volksbuehne.berlin
Your Internet Connection Is Unstable
“Your Internet Connection Is Unstable” autorstwa scenografki i fotografki Anny Tomczyńskiej to seria portretów osób zaangażowanych w POSTWEST\\guess where – artystek, artystów, producentek i producentów poszczególnych projektów prezentowanych w ramach wirtualnej odsłony tegorocznego festiwalu. Na skutek światowej epidemii koronawirusa osoby zaangażowane w projekty artystyczne, których premiery miały odbyć się na festiwalu POSTWEST, nie mogły fizycznie spotkać się i na żywo pracować nad planowanymi artystycznymi wydarzeniami. Od połowy marca 2020 roku artystki i artyści tworzyli swoje projekty w rzeczywistości wirtualnej; poznawali się i obserwowali na ekranach komputerów i smartfonów. Cyfrowe połączenia często urywały się, obraz stawał się nieostry, ruch – zatrzymany w pół gestu, a dźwięk był pełen zakłóceń.
Anna Tomczyńska podejmuje próbę uchwycenia specyfiki pracy twórczej w warunkach pandemii w serii portretów artystek i artystek, zrealizowanych podczas transmisji internetowych. Jak podkreśla artystka: “Komunikat, który często widzieliśmy na ekranach naszych komputerów – ‘Twoje połączenie internetowe jest niestabilne’ – miał znaczenie symboliczne. Każdego dnia rzucaliśmy wyzwanie izolacji i walczyliśmy o kontakt pomimo wszelkich przeciwności”.
Festiwal POSTWEST\\guess where
Międzynarodowy festiwal artystyczny POSTWEST\\guess where prezentuje produkcje teatrów z Europy Środkowo-Wschodniej; spektakle, które badają konflikty, koncepcje i stereotypy narosłe wokół geograficznego i politycznego podziału na wschód i zachód dzisiejszej Europy. Pierwotnie prestiżowy festiwal POSTWEST miał odbyć się w Berlinie w drugiej połowie maja 2020 roku. Ze względu na pandemię COVID-19 i wstrzymanie planowanej do końca sezonu 2019/2020 działalności instytucji kultury, festiwal pod nazwą POSTWEST\\guess where odbywa się online między 24 a 26 czerwca 2020 roku w zmienionej formule.
Planowane premierowe wydarzenia festiwalu zostają przesunięte na przyszły sezon artystyczny. Pandemiczna rzeczywistość wymusiła na organizatorach i organizatorkach festiwalu oraz twórcach i twórczyniach, kuratorach i kuratorkach z Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Republiki Kosowa, Rumunii, Ukrainy, Węgier podjęcie refleksji na temat możliwości stworzenia formuły artystycznego wydarzenia, które musi się odbyć online bez planowanych wcześniej finalnych prezentacji premierowych wydarzeń z udziałem publiczności na żywo.
Organizatorzy festiwalu POSTWEST zdecydowali, aby nie rezygnować z wiosennej odsłony wydarzenia i stworzyć wirtualną platformę wymiany artystycznej między twórcami, twórczyniami, kuratorkami, kuratorami i międzynarodową publicznością. Festiwal POSTWEST\\guess where organizowany jest przez Volksbühne Berlin ze środków Kulturstiftung des Bundes. Kuratorką festiwalu jest Alina Aleshchenko, festiwal współtworzy Wiebke Jahns oraz Degna Martens, Lucia Bihler, Michael Ladner, Hannah Schünemann, Elif Sözer i Karina Zotz.
Pełny program festiwalu POSTWEST\\guess where: postwest.volksbuehne.berlin >>>