Choć obostrzenia w działalności teatralnej zostały częściowo zniesione – TR Warszawa kontynuuje działania w sieci w ramach akcji TR Online pod hasłem "Zostań z nami, nie wychodź z teatru!". Teatr zapowiada także intensywny sezon 2020/2021 z czterema premierami.

Teatr TR Warszawa zapowiada nowe otwarcie – wyjście z zamknięcia i kolejny etap działań.

"Czekamy na jak najszybsze ponowne spotkanie z publicznością na żywo. Jesteśmy zdeterminowani, aby wrócić do działalności scenicznej – to właśnie realne spotkanie w jednym czasie i miejscu oraz wymiana energii między zespołem aktorskim a publicznością decyduje o specyfice i wspólnotowości teatru. Spotkanie to musi się jednak odbyć w sposób odpowiedzialny i przede wszystkim dla wszystkich bezpieczny – dla publiczności oraz pracownic i pracowników instytucji. Najbliższe tygodnie poświęcimy także na przygotowanie do spotkania z publicznością na żywo, aby przestrzeń teatru była odpowiednio przygotowana do tego spotkania." - napisano w komunikacie.

Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 TR Warszawa zaprezentuje jeszcze 3 spektakle. W najbliższą sobotę 13 czerwca widzowie zobaczą "Chinkę” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, laureatki nagrody Debiut TR 2016. 20 czerwca odbędzie się pokaz "Nietoperza” - pierwszego spektaklu Kornéla Mundruczó, które węgierski reżyser zrealizował w Polsce. Na zakończenie cyklu odbędzie się pokaz "Męczenników” w reż. Grzegorza Jarzyny. Spektakl dotyka istoty światopoglądowego konfliktu w polskim społeczeństwie; opowiada o problematyce religijnego radykalizmu i o jego konsekwencjach dla całej wspólnoty.

Sobotnim pokazom spektakli niezmiennie towarzyszyć będą spotkania na Facebook Live z zespołami twórców i twórczyń oraz gośćmi specjalnymi, a także poniedziałkowe Warsztaty Otwarte online.

Program TR online w czerwcu

 • 13 czerwca – “Chinka”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak (2018)
 • 20 czerwca – “Nietoperz”, reż. Kornél Mundruczó (2012)
 • 27 czerwca – “Męczennicy”, reż. Grzegorz Jarzyna (2015)

Na koniec sezonu TR Warszawa od lat przygotowuje wydarzenia specjalne. W tym roku koniec sezonu będzie nowym otwarciem.

"Zanim zaprosimy publiczność na pierwsze wydarzenia odbywające się od września na naszych scenach, chcemy spotkać się w otwartej przestrzeni przyrody – bezpieczni i wolni od obaw. Symbolicznym wyjściem z zamknięcia będą zaplanowane na koniec sezonu “Weselne zapowiedzi” – performatywny spacer w Lasku Bródnowskim z udziałem Pawła Althamera i Agnieszki Olsten. Będzie to prolog wrześniowego “Wesela na Bródnie” – plenerowego wydarzenia inspirowanego “Weselem” Stanisława Wyspiańskiego" - czytamy w zaproszeniu.

TR Warszawa - sezon 2020/2021

Od września TR Warszawa wraca na sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio. W programie jesiennym znalazły się m. in. cztery nagrodzone spektakle z ostatnich dwóch sezonów:

 • "Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó,
 • "Inni ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny,
 • koprodukowany z Biennale Warszawa "Staff Only” w reż. Katarzyny Kalwat, a także
 • "Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny.

Równolegle do działalności artystycznej, TR Warszawa planuje kontynuację programu edukacyjnego i wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znajdą się warsztaty teatralne online przygotowane w oparciu o kultowe spektakle TR Warszawa stale udostępniane na portalu Ninateka.pl, oraz Warsztaty Otwarte online. Wśród kontynuowanych programów w sezonie 2020/2021 będą też Mały TR 2020 oraz TISZ TR.

Od września ruszy intensywna działalność artystyczna na deskach TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio. "Od września 2020 roku zaplanowaliśmy ponad dwukrotnie większą ilość spektakli. Na scenach po obu stronach Wisły w tym samym czasie grane będą różne tytuły z naszego repertuaru. Pierwszy raz w historii naszego zespołu zaprosimy publiczność na spektakle sylwestrowe. Sprzedaż biletów na pierwszą część sezonu 2020/2021 rozpocznie się w środę, 1 lipca 2020 roku." - informują organizatorzy.

Dla osób z grupy podwyższonego ryzyka oraz dla tych, dla których podróż do TR Warszawa nie byłaby możliwa lub w pełni komfortowa – TR Warszawa planuje kontynuację i rozwinięcie programu wydarzeń TR Online, zapoczątkowany akcją ”Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”.

TR Warszawa - premiery 2020/2021

Trwają już przygotowania do czterech nowych produkcji TR Warszawa, których premiery planowane są na sezon 2020/2021:

 • "Burzy” w reż. Grzegorza Jarzyny,
 • "Marii Klassenberg” w reż. Katarzyny Kalwat,
 • "Onko” w reż. Weroniki Szczawińskiej oraz
 • "Streamu” w reż. Katarzyny Minkowskiej (Debiut TR 2018).

Oprócz podwojenia liczby spektakli repertuarowych, teatr przystosowuje przestrzeń nowych produkcji, aby była ona bardziej przyjazna i bezpieczna dla publiczności. W nowej produkcji “Stream” w reż. Katarzyny Minkowskiej widzowie i widzki znajdą się w zgodnych z wytycznymi odległościach, otoczeni przez akcję spektaklu. Również „Onko” – duodram Weroniki Szczawińskiej zniesie podział na scenę i widownię, cała sala TR Warszawa/Marszałkowskiej 8 w bezpieczny sposób stanie się przestrzenią spektaklu. Z kolei „Wesele na Bródnie”, zaplanowany na wrzesień 2020 roku w Lasku Bródnowskim projekt Pawła Althamera i Agnieszki Olsten, będzie wyjściem teatru w przestrzeń przyrody, symbolicznym powrotem do natury.

W marcu 2020 roku, w odpowiedzi na zalecaną praktykę dystansu społecznego w czasie pandemii COVID-19, zespół TR Warszawa zainicjował akcję "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!". Dzięki pokazom spektakli online z napisami w języku polskim (w ramach TR BEZ BARIER) i angielskim, widzki i widzowie z całej Polski oraz z zagranicy mogą zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Organizowane wydarzenia pozwalają aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z twórcami i twórczyniami oraz pogłębiać swoją wiedzę na warsztatach. Wszystko to bezpłatnie i w komfortowej przestrzeni własnego domu. Do tej pory w programie TR Online wzięło udział około 47 000 osób.