Warszawskie muzea zamknięte z powodu pandemii koronawirusa ponownie otwierają się dla zwiedzających - przekazał we wtorek stołeczny magistrat. W tym tygodniu ponowne otwarcie planują m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jak poinformował ratusz, ze względu na bezpieczeństwo gości i personelu placówki wprowadzają jednak nowe zasady zwiedzania; zmieniają się też godziny otwarcia. W muzeach pojawią się dodatkowe zabezpieczenia - płyny dezynfekujące czy plastikowe przegrody. Większość muzeów nie udostępni też całości swoich ekspozycji, a w pomieszczeniach wystawienniczych zwiedzający powinni mieć zakryte usta i nos.

Od tej środy ponownie otworzy się Muzeum Powstania Warszawskiego. Można je będzie zwiedzać ze specjalnym dźwiękowym przewodnikiem uruchamianym przez aplikację w telefonie komórkowym. Zwiedzanie będzie możliwe wyłącznie rodzinnie lub indywidualnie. Niektóre elementy ekspozycji (np. szufladki z biogramami czy zdjęcia w fotoplastykonie) zostały wyłączone ze zwiedzania – można się z nimi zapoznać poprzez stronę internetową Muzeum.

W piątek otworzy się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zaprasza na nową wystawę "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany". Na ekspozycję składają się prace artystyczne z ostatnich pięciu dekad, bazujące na obserwacji i wizualizacji przemian, zachodzących na kuli ziemskiej.

Nową wystawę planuje też Dom Spotkań z Historią, który zaprasza zwiedzających już 6 czerwca. "Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949" - to symboliczne podsumowanie wieloletniej pracy Anny Brzezińskiej i Katarzyny Madoń-Mitzner, autorek albumu i kuratorek wystawy, ze zbiorem archiwalnych zdjęć, pokazujących odradzającą się z ruin stolicę. Wystawie towarzyszy plebiscyt na "najbardziej budujące zdjęcie Warszawy".

Dwie nowe ekspozycje – prac Marty Czok oraz Bartłomieja Belniaka - przygotowało z kolei Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, które jest otwarte od końca maja. Placówka skróciła jednak godziny zwiedzania i ograniczyła liczbę gości.

W drugiej połowie czerwca ponowne otwarcie planują m.in. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (od 16 czerwca) czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dokładnych informacji na temat zwiedzania w obecnej sytuacji należy szukać na stronach konkretnych placówek.