Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców Młodej Polski, znajdująca się w Stalowej Woli, będzie dostępna w sieci; muzeum, do którego należy galeria, otrzymało na ten cel dofinansowanie z resortu kultury.
Reklama

Jak poinformowała w piątek Marzena Kościółek-Tofil z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, aby umożliwić zwiedzanie galerii w sieci powstanie aplikacja „Wirtualna Galeria” oraz katalog online z dziełami Alfonsa Karpińskiego.

„Wirtualny spacer umożliwi publiczności, bez wychodzenia z domu, wizytę we wnętrzach galerii. Za pomocą jednego kliknięcia przeniesiemy się na ul. Rozwadowską w Stalowej Woli, by odbyć interaktywny spacer i zwiedzić pierwszą w Polsce galerię poświęconą twórczości uznanego młodopolskiego artysty Alfonsa Karpińskiego” – podała Kościółek-Tofil.

Wyjaśniła, że aplikacja obejmie 20 wirtualnych panoram, opisy do nich wraz z tłumaczeniem na język angielski i w technice audiodeskrypcji.

Reklama

Natomiast w katalogu on-line pokazanych zostanie 78 prac Karpińskiego w formie fotografii cyfrowej. Zostaną one uzupełnione o opisy merytoryczne, przygotowane przez kustoszy muzealnych. Cyfrowy katalog prac Karpińskiego zostanie udostępniony na stronie internetowej muzeum.

„Za pomocą katalogu online będziemy upowszechniać wiedzę o zgromadzonych zbiorach tego nieco zapomnianego artysty szerokiemu gronu odbiorców w domenie publicznej. Katalog będzie służyć celom poznawczym i edukacyjnym, stanie się także skutecznym narzędziem popularyzacji twórczości artysty” – powiedziała Kościółek-Tofil.

Zaznaczyła jednocześnie, że mimo dostępności galerii online muzeum zaprasza również do odwiedzania galerii w Stalowej Woli.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało na realizację projektu „GALERIA KARPIŃSKIEGO.doc” 85 tys. zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”.

Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego znajduje się w zabytkowym budynku dawnego sądu powiatowego w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), gdzie pracował ojciec artysty, który był sędzią powiatowym. Została otwarta w styczniu 2019 r. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Stalowowolskie muzeum przez wiele lat tworzyło kolekcję prac Karpińskiego. Obecnie posiada w swoich zbiorach 78 prac tego artysty: 44 rysunki, 24 obrazy olejne, 5 akwarel i 5 grafik.

Kolekcja rysunku Alfonsa Karpińskiego w Muzeum Regionalnym jest największą w polskich zbiorach.

W galerii prezentowana jest kolekcja dzieł Karpińskiego. Działa tu też Centrum Edukacji Dziecięcej oraz Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński”, która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych.

Strona Muzeum: www.muzeum.stalowawola.pl >>>