W sobotę, w ramach akcji TR Warszawa "Zostań w domu, nie wychodź z teatru", pokazana zostanie online rejestracja spektaklu "Uroczystość" w reż. Grzegorza Jarzyny. Po pokazie o godz. 22.30 rozpocznie spotkanie z twórcami na Facebook Live TR Warszawa.

"+Uroczystość+ Grzegorza Jarzyny w bezkompromisowy sposób odsłania ciemne kulisy rodzinnych związków, balansując pomiędzy tragedią i farsą. Co się stanie, kiedy na jaw wyjdzie mroczna, rodzinna tajemnica? Co, jeśli stanie się to podczas uroczystości sześćdziesiątych urodzin ojca, głowy rodziny, i jeśli to właśnie on znajdzie się w centrum podejrzeń?" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

"To trzymająca w napięciu historia walki o prawdę, którą każdy musi stoczyć sam. Przełomowy spektakl Grzegorza Jarzyny z 2001 r. oparty jest na głośnym filmie +Festen+ Thomasa Vintenberga i Mogensa Rukova, pierwszym i najlepszym obrazie duńskiej Dogmy" - napisała rzeczniczka prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska w informacji przesłanej PAP.

Przedstawienie pokazywano m.in.: na 1. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dialog" we Wrocławiu, na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, na Spielart w Monachium, Festiwalu LIFT w Londynie, 36. Festiwalu BITEF w Belgradzie i podczas 56. Festival d'Avignon.

Reklama

W zarejestrowanym spektaklu występują m.in.: Jakub Adamus, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Jan Dravnel, Adam Ferency, Roma Gąsiorowska, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Redbad Klijnstra, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Zygmunt Malanowicz, Jan Peszek, Aleksandra Popławska, Danuta Stenka, Danuta Szaflarska i Katarzyna Warnke.

Scenografię zaprojektowała Małgorzata Szczęśniak, a kostiumy - Magdalena Maciejewska. Muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Choreografia opracowała Iwona Olszowska. Reżyseria światła - Piotr Pawlik i Jacqueline Sobiszewski

Premiera przedstawienia odbyła się 5 czerwca 2001 r. w TR Warszawa.

Początek pokazu online "Uroczystości" - 30 maja o godz. 20 poprzez Facebook Live TR Warszawa i na Vimeo.