statystyki

Cenzura w czasach PRL: „Krwawy Maciej”, czystki i Radiokomitet

autor: Andrzej Krajewski24.05.2020, 11:00
Alegoria komunistycznej cenzury prasowej

Alegoria komunistycznej cenzury prasowej, analogowe zdjęcie wykonane w 1989 roku, fot. Jacek Halicki, CC-BY-SAźródło: Wikimedia Commons

Jeśli bezpośrednim zwierzchnikiem redakcji stają się ludzie rządzący państwem, wówczas w cenzora stopniowo zamienia się każdy pracownik

"T wój ból jest lepszy niż mój” – zaśpiewał Kazik i wysadził w powietrze Trójkę. Tak naprawdę za implozję Programu Trzeciego odpowiada szefostwo Polskiego Radia, które popadło w panikę, bo w cotygodniowym zestawieniu największych hitów zwycięży piosenka zarzucająca prezesowi PiS, że stoi ponad prawem oraz społeczeństwem.

By wyobrazić sobie dojmujący strach, jaki przeżyli ludzie zawdzięczający posady władzy, trzeba wrócić do wspomnień tych, którzy podobne kariery robili w PRL. A to dlatego, że w media rządowe (dla niepoznaki nazywane narodowymi) wkomponowano mechanizmy podobne do tych, jakie niegdyś warunkowały funkcjonowanie cenzury wewnątrzredakcyjnej.

Rozpaczliwe ruchy pod adresem nieszczęsnej listy przebojów, która z programu rozrywkowego stała się nagle politycznym, są tylko tego zewnętrznymi objawami. Chcąc na spokojnie całą sprawę obejrzeć od kulis, należy wybrać się w podróż do przeszłości, którą najstarsi pracownicy mediów narodowych (i nie tylko oni) znają z autopsji.

Właściwy człowiek

„Dyrektor telewizji, Maciej Szczepański («Krwawy Maciej», bo wszystkich wyrzuca), to typowy totalistyczny menadżer propagandy, mały Goebbels. Daje propagandę nachalną i wyłączną, eliminuje wszelką «polską wątpliwość», starcie, dyskusję, historię, nawet tradycję ludową, za to daje dużo rozrywki i – masę amerykańskich filmów sensacyjnych, które podobno kupił za półdarmo będąc z Gierkiem w Ameryce” – notował w połowie lat 70. Stefan Kisielewski.

Do 1972 r. szefem Radiokomitetu był przedwojenny komunista Włodzimierz Sokorski. Jednak Edward Gierek żądał nowego otwarcia we wszystkich dziedzinach życia, także w mediach. Nowy prezes Radiokomitetu – Maciej Szczepański, młody (jak na polityka) redaktor naczelny „Trybuny Robotniczej” z Katowic, miał za zadanie odejść od siermiężnej rozrywki oraz prymitywnej propagandy – i uczynić z TVP narzędzie skutecznie kształtujące opinię publiczną.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • no i prawda - kształtowali opinię publiczną na (2020-05-24 11:45) Zgłoś naruszenie 20

  swoją korzyść.Ale naród ,obudził się,po tarapatach z poprzednikami Pisu zarządzającymi ,tym ciągle upadającym państwem.Zniewoleniem ludzi pracy co skutkowało obniżeniem stopy życia,emerytom - przeżycia.Dziś płaczą i najwięcej ujadają ci co nie mogą kręcić lodów,a tylko dlatego że doprowadzono wiele spraw w organach zarządzania finansami,gospodarką oraz sprawiedliwością do normalności.Każdy Polak wybierze ,lepsze zło niż powtórzone,przez kilkanaście lat/około 30/........

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nancy(2020-05-31 00:27) Zgłoś naruszenie 00

  Nancy, 21. my­­ch­­at­­.f­­un/xlove

  Odpowiedz
 • Nancy(2020-05-30 20:25) Zgłoś naruszenie 00

  Nancy, 19. w­­w­­w­­.­­k­­i­­s­­s­­i­­a­­.­­c­­l­­u­­b

  Odpowiedz
 • pamięć(2020-05-24 12:14) Zgłoś naruszenie 01

  Właściwie, to już prawie nigdzie komentować nie można. Bawią mnie komunikaty, "twój komentarz ukaże się za 3 sek." Zaglądam, a komentarz został usunięty. Po co taka zmyłka? To mnie zastanawia, jakim cudem są publikowane posty pełne hejtu i zwykłego chamstwa. Nie ma na forach żadnych wartościowych myśli, puszczają to co ogłupia ludzi. Przed laty kupowało się Tygodnik powszechny, bo on oznaczał miejsca wykreślone przez cenzora. Na podstawie kontekstu można się było zorientować co skreślono.

  Odpowiedz
 • Ruth(2020-05-30 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ruth, 21. w­­w­­w­­.­­l­­o­­v­­e­­x­­x­­.­­c­­l­­u­­b

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie