Biblioteka Narodowa uruchamia nową usługę "Digitalizacja na życzenie" dotyczącą publikacji z domeny publicznej. Biblioteka zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów. Usługa zostanie wykonana nieodpłatnie.

Jak poinformowano, "digitalizacji do udostępnienia w POLONIE (polona.pl) podlegają tylko materiały biblioteczne należące do domeny publicznej, tzn. takie, co do których prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wygasły lub twórczość ta nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego".

"Dotyczy to przede wszystkim publikacji powstałych wcześniej niż 70 lat od śmierci autora (obecnie osób zmarłych przed 1 stycznia 1950 r.)" - wyjaśniono. Dodano, że "dostęp do publikacji w POLONIE jest także możliwy, jeśli autorzy lub ich spadkobiercy przekażą Bibliotece Narodowej licencje na udostępnienie dzieł". "Zachęcamy do tego twórców i osoby dziedziczące" - napisano.

Aby skorzystać z usługi należy najpierw sprawdzić, czy poszukiwana publikacja znajduje się już w POLONIE (polona.pl).

"Jeśli jej nie ma, sprawdź czy jest w katalogu głównym BN (https://katalogi.bn.org.pl), który obejmuje też zbiory innych bibliotek. Aktualnie dzięki połączonym katalogom użytkownicy mają dostęp do obejmującego ponad 9 mln jednostek księgozbioru Biblioteki Narodowej, ponad 8 mln woluminów znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej i bibliotekach instytutowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także do ponad miliona woluminów należących do bibliotek wojewódzkich w Kielcach i Lublinie" - poinformowano.

Następnie należy zgłosić propozycję digitalizacji za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego pod adresem bn.org.pl/polona-kontakt (www.bn.org.pl/polona-kontakt/zglos-sugestie-digitalizacji). "W celu ułatwienia odnalezienia właściwego tytułu zgłoszonego do digitalizacji i przyspieszenia realizacji zamówienia, podaj w formularzu w polu +Uwagi+ linki do opisu z katalogu BN, sygnatury lub inne dane bibliograficzne. Jeśli publikacja znajduje się bibliotekach współkatalogujących z BN, zostanie wysłana do nich prośba o wykonanie digitalizacji na życzenie. Zespół Biblioteki Narodowej dołoży wszelkich starań, żeby udostępnić wskazane materiały najszybciej jak to możliwe" - podkreślono.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA.PL to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. "Prezentowane tam najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Biblioteka Narodowa, jako największe centrum digitalizacyjne w Polsce, dysponuje również 27 nowoczesnymi skanerami" - zaznaczono.