Odpowiedzi na pytania: co to jest koronawirus?, jak się można zarazić? oraz co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa? - znalazły się w książce "Koronawirus. Książka dla dzieci", którą bezpłatnie można pobrać w internecie.

Książkę przygotowało wydawnictwo Poradnia K, z ilustracjami Axela Schefflera (znanego z "Gruffalo") i rekomendacjami pediatrów immunologów: dr. hab. med. Wojciecha Feleszki, dr. med. Pawła Grzesiowskiego oraz zespołu ekspertów medycznych Grupy LUX MED.

Poradnia K włączyła się do akcji brytyjskiego wydawnictwa Nosy Crow, którego publikację "Koronawirus. Książka dla dzieci" wydano i przetłumaczono na 47 języków.

Autorką polskiego tłumaczenia jest Dorota Pomadowska. Książka jest przewodnikiem dla dzieci i rodziców. Zawiera odpowiedzi na pytania: "Co to jest koronawirus?", "Jak się można zarazić?", "Co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa?", "Dlaczego część miejsc, do których chodzimy, jest teraz zamknięta?", "Co mogę zrobić, żeby pomóc?".

ikona lupy />
Media

Głównym konsultantem brytyjskiego wydania jest prof. Graham Medley z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, który uważa, że "pomagając dzieciom zrozumieć sytuację, dajemy im szansę, aby były częścią tego, co się dzieje". "W książce bohaterami są właśnie dzieci. Nie obserwują, ale doświadczają. W ten sposób pewnie łatwiej pokonać im najgorsze strachy. A strach, niepokój towarzyszą nie tylko dzieciom od długiego już czasu" - podkreślono.

W polskim wydaniu prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Grzesiowski napisał: "Późną jesienią 2019 r. pojawił się na ziemi nowy pasożyt, niewidoczny gołym okiem, tak mały, że jego 1000 cząstek zmieściłoby się na ziarnku piasku. A mimo tego, że jest tak mały, okazał się potężny, spowodował zagrożenie dla ludzi we wszystkich krajach świata".

"Zawsze, do tej pory w znanych nam epidemiach, było tak, że patogeny najczęściej atakowały osoby jak na krzywej przypominającej +U+ – czyli z jednej strony najmłodsze, najsłabsze, a z drugiej najstarsze, też już osłabione – wiekiem i chorobami. Koronawirus jest inny od tych wirusów, które znamy" - dodał dr Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

ikona lupy />
Media

Prezes wydawnictwa Poradnia K Joanna Bażyńska powiedziała, że publikacja została przygotowana w ciągu kilku dni. "Jesteśmy bardzo zbudowani tym, jak dużo wsparcia dostaliśmy. Bardzo dziękuję ekspertom i wydawnictwu Nosy Crow, które zaprosiło nas do wspólnej akcji. Wierzę, że książka spełni swoje zadanie" – dodała.

Wydawnictwo publikuje książkę bezpłatnie, a eksperci i patroni nie pobrali wynagrodzenia. "Bardzo za to dziękujemy. Zależy nam na jak najszerszym dotarciu z naszym e-bookiem, dlatego jest dostępny do pobrania bezpłatnie w największych księgarniach: Empik.com, Empik Go, Publio.pl, Woblink.pl, Virtualo.pl, a także z naszej strony sklep.poradniak.pl jako EPUB, MOBI i dodatkowo jako plik PDF" – poinformowała prezes wydawnictwa.

Patronami wydania polskiego są: Allianz w Polsce, Crazy Nauka oraz Grupa LUX MED.