Tradycyjne koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich nie odbędą się tej wiosny przy pomniku kompozytora. Ze względu na panujące obostrzenia związane z epidemiąCOVID-19 począwszy od 17 maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w sieci.

Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń – poinformowała PAP Monika Arent ze Stołecznej Estrady, która wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina i Muzeum Łazienki Królewskie organizuje te wydarzenia.

Cykl koncertów zainauguruje Karol Radziwonowicz, wybitny pianista prowadzący bogatą działalność koncertową i pedagogiczną. Od początku związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i współpracował z wybitnymi dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych jako pianista i juror. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Pierwszy koncert chopinowski w Internecie odbędzie się w niedzielę 17 maja o godz. 12:00. Transmisja będzie dostępna na www.facebook.com/koncertychopinowskie, a także na Youtube i stronach internetowych koncerty-chopinowskie.pl i estrada.com.pl.

W kolejnych odsłonach cyklu wystąpią warszawscy pianiści, m.in. Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.

Plenerowe recitale muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. „W tym roku, po raz pierwszy w historii pianiści nie zagrają pod pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy on-line, zagoszczą na ekranach komputerów i telefonów w naszych domach. Występy muzyków zarejestrowane zostaną w wyjątkowej przestrzeni Starej Oranżerii, klasycystycznej pomarańczarni wzniesionej w latach 1786-1788 według projektu Dominika Merliniego w Łazienkach Królewskich w Warszawie” – poinformowali organizatorzy.

W maju odbędą się: 17 - koncert inauguracyjny Karola Radziwonowicza; 24 – recital Aleksandry Świgut; 31 maja – Bronisławy Kawalli. Zaplanowane też już są czerwcowe koncerty: 7 czerwca wystąpi Piotr Pawlak; 14 czerwca – Joanna Ławrynowicz; 21 czerwca – Jacek Kortus; 28 czerwca – Julia Kociuban; 5 lipca - Maria Gabryś-Heyke.

Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

Podobnie w do Internetu przenoszą się plenerowe niedzielne Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli, które tradycyjnie odbywały się Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Jak Od maja do września koncerty będą transmitowane w każdą niedzielę o godzinie 15 na kanale You Tube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a także na portalu IFC na Facebooku. Recitale Chopinowskie stanowią część wieloletniej tradycji, zainicjowanej w 1954 r. przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Choć Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli pozostaje zamknięty do odwołania, recitale stanowią nadzwyczajną okazję – jak zapewnia NIFC, który jest organizatorem wydarzeń - do wysłuchania występów wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, światowej sławy profesorów, a także laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. W najbliższych miesiącach online zagrają: 3 maja – Krzysztof Książek; 10 maja – Paweł Wakarecy; 17 maja – Szczepan Kończal; 24 maja – Wojciech Świtała; 31 maja – Janusz Olejniczak. Na czerwiec zaplanowane są występy: 7 czerwca – Magdaleny Lisak; 14 czerwca – Aleksandry Świgut; 21 czerwca – Michała Szymanowskiego i 28 czerwca – Szymona Nehringa.