Stopniowe otwieranie placówek muzealnych dla publiczności rekomenduje resort kultury, nie określając jednak konkretnych terminów. MKiDN opublikował rekomendacje mające pomóc instytucjom w przygotowaniu się do tego procesu.

W liście skierowanym w środę do muzealników minister kultury Piotr Gliński przypomina, że zgodnie z zapowiedzią premiera z 16 kwietnia w najbliższych tygodniach następować będzie etapowe znoszenie nakazów i zakazów wynikających ze stanu epidemii, w tym również dotyczących niektórych instytucji kultury, m.in. muzeów i galerii sztuki.

"Kierując się przekonaniem o podstawowym znaczeniu tych instytucji kultury dla społecznej integracji wspólnot i środowisk oraz istotności działań w obszarze edukacyjnym, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekomenduje stopniowe otwieranie muzeów, galerii sztuki i innych instytucji kultury w sposób i w czasie wynikającym z ich specyfiki organizacyjnej i działalności statutowej oraz z bieżącej oceny sytuacji, dokonywanej przez ich dyrektorów w porozumieniu z organizatorami/założycielami" – napisał minister.

"Należy podkreślić, że termin wdrożenia II etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego nie został określony, gdyż jego sprecyzowanie zależy od odpowiedzialnej oceny bezpieczeństwa epidemiologicznego. Nie można zatem również określić terminu otwarcia muzeów dla zwiedzających, tym bardziej że, biorąc pod uwagę zróżnicowanie wynikające z wielu aspektów (położenie siedziby i oddziałów, rodzaj zbiorów, działalności okołomuzealne, itp.), decydować o tym będą dyrektorzy instytucji, najlepiej znający ich specyfikę i potrafiący określić bezpieczne dla publiczności i zbiorów możliwości realizacji zadań statutowych" – dodał Gliński.

Resort przygotował wytyczne mające być wsparciem dla dyrekcji muzeów i innych instytucji kultury w procesie przygotowania do ich ponownego otwarcia. Obecnie jesteśmy w fazie pierwszej, określonej jako "przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej", w której zadania powinny zostać podzielone tak, aby ich część – niewymagająca fizycznej obecności pracowników w siedzibie – mogła być jak najdłużej realizowana zdalnie. Pracownikom stacjonarnym należy zapewnić środki ochrony (maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne), a ich stanowiska pracy powinny uwzględniać zalecany dystans przestrzenny. Rekomendowana jest też zmianowa organizacja pracy.

Nie wiadomo, kiedy nastąpi przejście do fazy drugiej, określonej jako "realizacja działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością", w której rekomendowane jest prowadzenie działalności muzeów w sieci oraz udostępnianie dla publiczności wyłącznie obszarów parkowych i ogrodowych. Przejście do fazy trzeciej, zakładającej otwarcie muzeów dla publiczności, ma być rozłożone w czasie. Na początku na pewno konieczna będzie rezygnacja z oprowadzania grupowego, być może także wyłączenie z ekspozycji obiektów, którym mogłyby zaszkodzić działania dezynfekcyjne.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się do głównego inspektora sanitarnego z prośbą o powiadomienie podległych GIS służb sanitarno-epidemiologicznych, że dyrektorzy muzeów, galerii sztuki i innych instytucji kultury będą dążyli do nawiązania kontaktu z właściwymi terenowo inspektoratami sanitarno-epidemiologicznymi w celu uzyskania potwierdzenia prawidłowości projektowanych zasad udostępniania instytucji dla publiczności po okresie ich całkowitego zamknięcia w związku ze stanem epidemii.