Ekonomia na najgorsze czasy. Szansę daje jedynie gospodarka wojenna?

autor: Andrzej Krajewski05.04.2020, 09:00; Aktualizacja: 05.04.2020, 09:18
Z produkcyjnego punktu widzenia wojna była przegrana wiosną 1944 r. – oznajmił podczas procesu w Norymberdze Albert Speer. Pomylił się. Tak naprawdę została przegrana pod koniec 1941 r., gdy Adolf Hitler – po ataku Japończyków na Pearl Harbor – wypowiedział wojnę USA

Z produkcyjnego punktu widzenia wojna była przegrana wiosną 1944 r. – oznajmił podczas procesu w Norymberdze Albert Speer. Pomylił się. Tak naprawdę została przegrana pod koniec 1941 r., gdy Adolf Hitler – po ataku Japończyków na Pearl Harbor – wypowiedział wojnę USAźródło: ShutterStock

Zmagające się z III Rzeszą państwa odkryły, że szanse wyjścia cało z opresji daje jedynie gospodarka wojenna.

M uszę być z wami szczery (…): wiele rodzin straci przedwcześnie bliskich – oznajmił Boris Johnson 13 marca. Mimo tych słów premier Wielkiej Brytanii, stylizujący się coraz bardziej na Winstona Churchilla, odnotowuje rekordowy wzrost popularności. Czego dowodem jest to, że w odpowiedzi na jego apel o pomoc w walce z pandemią nastąpiła ogromna mobilizacja społeczna. Chęć udziału w zmaganiach z zarazą zgłosiło 15 tys. emerytowanych lekarzy i 23 tys. studentów ostatniego roku medycyny. Wspierać państwowe służby zamierza 660 tys. wolontariuszy. Od czasów II wojny Wielka Brytania nie doświadczała czegoś podobnego.

Analogie wojenne przychodzą także na myśl, gdy obserwuje się inne państwa. Prezydent USA sięgnął po zapomniany Defence Production Act. Przyjęta w 1950 r., po wybuchu wojny koreańskiej, ustawa uprawnia Biały Dom do wydawania prywatnym firmom nakazu produkcji wyrobów ważnych dla obronności kraju. – Uważam się w pewnym sensie za prezydenta wojennego – oświadczył Donald Trump, po czym kazał General Motors rozpoczęcie wytwarzania respiratorów, a wkrótce tego samego zażądał od Forda. Także Francja ma wojenny rząd – po naciskach władz koncerny Renault oraz PSA Peugeot Citroen przestawiają linie technologiczne na produkcję sztucznych płuc.

Po szoku, jaki wywołały błyskawiczne postępy pandemii, przywódcy odkrywają metody zarządzania, jakie doskonalono podczas II wojny światowej. Pojawia się zresztą coraz więcej głosów, że dotacjami dla przedsiębiorców, zawieszeniem spłat kredytów, składek, podatków czy nawet dodrukiem pieniądza tym razem nie uratuje się gospodarek przez załamaniem. Do standardowych rozwiązań można wrócić dopiero po ustaniu zagrożenia, a dopóki trwa, jedynym skutecznym lekarstwem na krach jest gospodarka wojenna.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • niemiec(2020-04-05 19:24) Zgłoś naruszenie 01

  Polska to jedyny kraj na świecie ,gdzie opozycja zaciekle atakuje rząd skutecznie walczący z epidemia.

  Odpowiedz
 • menel(2020-04-05 14:24) Zgłoś naruszenie 10

  Prezydent Trump jako jedyny amerykański prezydent nie rozpoczął wojny. Teraz to pewne jak w banku. Przyszły teatr wojenny to Wenezuela. Rosjanie zainwestowali tam 17 mld$, a Chińczycy 50 mld $. Jaki będzie dalszy ciąg?

  Odpowiedz
 • to jest prawdą.....(2020-04-05 12:08) Zgłoś naruszenie 00

  wirus na potrzeby trzeciej wojny światowej.Tylko pada jedno pytanie--kto tę wojnę wywołał ?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie