statystyki

Antracyt zalany krwią. "Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu" [RECENZJA]

autor: Piotr Kofta03.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 03.04.2020, 11:54
Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki, „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”, Czarne 2020

Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki, „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”, Czarne 2020źródło: Materiały Prasowe

Z książką Bacy-Pogorzelskiej i Potockiego jest tak, jak z każdym dobrym, dopracowanym reportażem: laik wychodzi z lektury zarazem mądrzejszy i lekko przerażony nabytą wiedzą. Jeśli chcecie odpocząć od wirusa i dla odmiany przestraszyć się czymś innym – polecam z całego serca.

A u tor powieści kryminalnych skarżył mi się, że współczesna przestępczość, choć fascynująca, jest literacko wybitnie nieatrakcyjna. Nie da się – twierdził – napisać wciągającego kryminału o, dajmy na to, karuzeli VAT-owskiej. Pewnie miał świętą rację. Okazuje się jednak, że można podejść do sprawy od innej strony: reporterskiej. „Czarne złoto” Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego to zwięzła ekonomiczna i polityczna historia donbaskiego węgla (ściślej – antracytu, szlachetnej, wysokoenergetycznej jego odmiany); węgiel w tej książce nie jest po prostu surowcem używanym do produkcji energii – jest kluczowym elementem opowieści o rozdartym wojną regionie, ale też o meandrach światowej geopolityki.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • KosiaszÓmysłuw(2020-04-13 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    Sprytne ruchy bezgłowe! Jest książka, której nie kupię, bo nic o niej nie wiem. Mógłbym przed kupnem przejrzeć recenzję książki, ale nic się z recenzji nie dowiem, bo tekst jest za paywallem. Czyli czarny kot w maseczce chirurgicznej siedzi w czarnym worku. Został tam kto mundry, czy wszyscy na samoizolacji?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie