Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na platformę vod.teatrwielki.pl, na której zostały udostępnione online przedstawienia operowe oraz baletowe.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza wirtualną widownię na „Toscę” w reżyserii Barbary Wysockiej. Adaptacja dzieła Pucciniego została przeniesiona w lata 70, trudny czas dla Włoch, epokę Czerwonych Brygad i terroru. Tytułowa bohaterka i losy tragiczna miłość wyznaczają oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na porażkę. Od prapremiery Toski w rzymskim Teatro Constanzi minęło już prawie 120 lat, jednak ten duet miłości i zbrodni nie przestaje budzić wielkich emocji.- Najbardziej chyba przebojowym fragmentem „Toski” jest aria Cavaradossiego „E lucevan le stelle” – „A gwiazdy lśniły” - pisze kulturaliberalna.pl.

Reżyser „Strasznego dworu” David Pountney również przeniósł akcję opery we współczesność, w lata Drugiej Rzeczypospolitej. Idylliczność szlachecka wraz z całym zabarwieniem patriotycznym, zostały potraktowane z komediowym przymrużeniem oka. Nie mamy tutaj konfliktu społecznego i zbytniego przywiązania do polskości a jedynym symbolem nawiązującym do przeszłości jest makieta strasznego dworu. – To nie zajmowanie się wielką symboliką służy librettu, w którym jest nie tyle metafizyka, co niewyjaśnione skrzypienie podłóg w mrocznym dworze i uruchamiający się mimowolnie zegar z kurantem – czytamy w serwisie teatralny.pl – To raczej spektakl o cudowności teatru niż o metafizyce.

Na uwagę zasługuje także debiut operowy wybitnej twórczyni teatralnej i filmowej - Agnieszki Glińskiej, która od lat tworzy znakomite, psychologicznie spektakle na najważniejszych polskich scenach. Halka (wileńska) w jej odsłonie, jest dramatem psychologicznym bez znanych melodii operowych, bez sławetnego Mazura i arii Szumią jodły…, w dodatku z Jontkiem – barytonem.

Na platformie vod.teatrwielki.pl znajdują się również spektakle wystawiane na scenach innych teatrów, które połączył Jubileusz Stanisława Moniuszki. Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował na podstawie libretto Stanisława Bogusławskiego operę pt. „Flis”, której akcja rozgrywa się wśród flisaków żeglujących po Wiśle. Muzyka dobrze trafia w styl opery komicznej „Paria” to propozycja Teatru Wielkiego w Poznaniu z librettem Jana Chęcińskiego. Opowiedziana przez Grahama Vicka historia dwójki ludzi, którzy w wyraźnie hierarchicznym społeczeństwie nigdy nie powinni się spotkać zapewniła Vick’owi nominację do International Opera Awards w kategorii „najlepszy reżyser” 2019 roku.

Wielbiciele tańca klasycznego będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy podczas spektaklu "Mąż i żona" w w inscenizacji Anny Hop i przeniosą nas w świat romantycznych perypetii, a podczas baletu “Przypowieść sarmacka” Conrada Drzewieckiego na motywach fredrowskiej Zemsty usłyszymy uwerturę koncertową Bajka – jeden z najbardziej znanych utworów Moniuszki.

Najmłodszych widzów Teatr Wielki zachęca do obejrzenia muzycznej baśni operowej "Bajko gdzie jesteś", gdzie spotkamy bohaterów rodem z bajek, ale jakby… nieco odmienionymi. A dział edukacyjny zaprasza na cykl zajęć: "Teatr Wielki dla małych" - spotkania z muzyką połączone z edukacją oraz serię “Moniuszko. Bon ton w teatrze” - dzięki której najmłodsi poznają sekrety opery.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza również do wirtualnego zwiedzania wystaw w Galerii Opera dostępnej w serwisie teatrwielki.pl. W Galerii Opera znaleźć można wystawy z ostatnich dwóch sezonów. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja prac Władysława Hasiora, artysty który urósł do rangi symbolu Zakopanego, a osiadłszy w stolicy Tatr, wywarł trwałe piętno na jej życiu artystycznym.