Do spisywania własnych wspomnień, opowieści swoich bliskich oraz do nagrywania filmów ze wspomnieniami związanymi z Wrocławiem zachęca w swojej nowej akcji internetowej nazwanej #zostańwdomu i #OpowiedzWrocław Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

"W niełatwym dla nas wszystkim czasie wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia zachęca do akcji #zostańwdomu i wykorzystania tych chwil do utrwalenia wspomnień dotyczących historii – osobistych, jak i tych związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Efektem projektu będzie blog ze zbiorem opowieści – świadectw z czasów komunizmu, rodzenia się Solidarności, strajków i represji, pierwszych wolnych wyborów, mniejszych i większych wydarzeń. Zostań w domu i opowiedz Wrocław!” - napisano w komunikacie przesłanym PAP w czwartek.

Rzecznik Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu Juliusz Woźny przypomniał, że utrwalanie i popularyzacja wiedzy o historii, zwłaszcza tej powojennej i związanej ze stolicą Dolnego Śląska, oraz prezentowanie jej w nieszablonowy sposób, to główne zadania tej instytucji.

"Jakiś czas temu pracownicy Centrum rozpoczęli nowy projekt +Opowiadam Wrocław+. Jego celem była chęć zachowania wspomnień mieszkańców Wrocławia, którzy przeżyli ciężkie czasy wojny, zsyłek, budowania historii powojennego miasta, trudny okres komunizmu, rodzenia się Solidardności, strajków i represji, pierwszych wolnych wyborów. Z uwagi na panującą obecnie epidemię Centrum postanowiło przenieść akcję do internetu i w związku z tym zachęca: #zostańwdomu i #OpowiedzWrocław” - powiedział Woźny.

"Chcemy dotrzeć do osób, które chciałyby podzielić się swoimi opowieściami. II wojna światowa, zsyłki, represje, ale też odbudowa Wrocławia i tworzenie się nowego społeczeństwa, życie codzienne w czasach komunizmu, strajk 1980 r., wrocławskie MPK, strajki studenckie, pierwsze wolne wybory – to historie, które warto zachować od zapomnienia” - tłumaczy cytowany w komunikacie dr Marek Kosendiak, pomysłodawca projektu.

Dodał, że apel o wspomnienia kierowany jest do wszystkich pokoleń mieszkańców. „Jeśli chcesz opowiedzieć historię swoją, swojego pokolenia, naszego miasta – dołącz do nas. Może warto wysłuchać i zachęcić do podzielenia się swoimi wspomnieniami naszych rodziców lub dziadków. Jeśli z nimi mieszkacie, jest to dobry moment by utrwalić ich opowieści i przekazać je również innym” - podkreślił dr Kosendiak.

Jak podano, na profilu Centrum Historii Zajezdnia na Facebooku utworzone zostało specjalne wydarzenie Opowiadam Wrocław, gdzie znajduje się cykl instruktaży nagranych przez Natalię Rybak, trenera ds. wystąpień publicznych.

Dzięki nim łatwiej będzie sięgnąć po telefon czy kamerę i nagrać historię – własną lub rodziców czy dziadków. Gotowe filmy można zamieścić na stronie wydarzenia, koniecznie z hasztagiem #OpowiadamWrocław lub przesłać na adres: opowiadam.wroclaw@zajezdnia.org. Najciekawsze zostaną udostępnione na profilu Centrum Historii Zajezdnia. Niebawem powstanie też blog, na którym zgromadzone będą wszystkie historie – informują organizatorzy akcji.