Spektakl „Dybuk” według sztuki Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej zainauguruje we wtorek wieczorem repertuar on-line Teatru Żydowskiego wprowadzony ze względu na to, że wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte ze względu na stan epidemii.

"Dybuk" jest spektaklem opartym na tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym "Romeo i Julią", ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej.

"Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski (autor scenariusza - PAP) nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta Warszawskiego, a zburzonego prawie dokładnie dwa lata po premierze "Dybuka" w kwietniu 2017 roku" - przypomniał teatr w opisie wtorkowego spektaklu.

Jak zwrócono uwagę, dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. "Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale +przylgnęli+ do nas — żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła" - czytamy w tym opisie.

Transmisja on-line spektaklu będzie dostępna na kanale YouTube Teatru Żydowskiego o godz. 19.