Będą to np. nowelizacje ustaw dotyczących kinematografii - żeby firmy, które są właścicielami kin i producenci filmowi mieli bardziej elastyczne możliwości funkcjonowania - powiedział w środę w Polskim Radio24 wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

"Będą programy szczegółowe, (...) to będą sprawy takie, jak ułatwianie przetargów, ułatwianie funkcjonowania zamówień publicznych" - zapowiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier dodał, że "będą także rozwiązania (...) dla organizacji pozarządowych, dla stowarzyszeń, żeby także wprowadzić im bardziej liberalne warunki rozliczeń i realizacji grantów". "To zresztą dotyczy, jeśli chodzi o Ministerstwo Kultury i wiele innych ministerstw, wszystkich programów z budżetu" - podkreślił. "W obszarze dotyczącym kultury to będą np. nowelizacje ustaw dotyczących kinematografii, żeby firmy, które są właścicielami kin czy też producenci filmowi mieli bardziej elastyczne możliwości funkcjonowania" - dodał.

Wyjaśnił, że beneficjenci środków publicznych przygotowujący się do realizacji różnych programów, czy też już je realizujący, mogą liczyć na przesunięcia terminów rozliczeń. "Będziemy w inny sposób rozliczać te programy, bo trudno wymagać w tej chwili, w sytuacji epidemii, żeby te programy były tak realizowane, jak było zapisane w warunkach przyznawania tych dotacji" - mówił Gliński.

Podkreślił, że "to będzie olbrzymi zakres takich udogodnień dla społeczeństwa, dla pracowników, dla przedsiębiorców we wszystkich zakresach". "Także dla osób, które zatrudniają się czy zatrudniały się dotychczas na umowach-zleceniach czy umowach o dzieło, dla samozatrudniających się również" - wyjaśnił.

"Chodzi o to, żeby wszystkim pomóc w równym stopniu" - dodał szef resortu kultury.

Pytany o podtrzymanie realizacji programu 500+, Gliński odpowiedział: "nie tylko program 500+, ale wszystkie programy społeczne, które wprowadziliśmy, będą utrzymane". "To jest zupełnie oczywiste i tutaj w ogóle nie ma żadnego znaku zapytania" - podkreślił.

"To jest zresztą program, który ma swoje także znaczenie ekonomiczne - to jest strona podażowa, która jest pobudzana w ten sposób. Więc spokojnie - to na pewno będzie realizowane" - wyjaśnił Gliński.