statystyki

Gursztyn: Decyzję o wycofaniu książek Zychowicza i Studnickiego z konkursu podjęły zarządy TVP [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz31.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 31.10.2019, 10:05
Piotr Gursztyn historyk i dziennikarz, pracuje w TVP, wydał m.in. „Rzeź Woli”

Piotr Gursztyn historyk i dziennikarz, pracuje w TVP, wydał m.in. „Rzeź Woli”źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

 „Organizatorzy Konkursu «Książka Historyczna Roku» – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody”. Taki komunikat można znaleźć na stronie konkursowej.

Owe kontrowersje powstały, gdy już na etapie finałowym bez wyjaśnień wycofano z konkursu dwie książki: „Wołyń zdradzony” Piotra Zychowicza i „Wobec nadchodzącej Drugiej Wojny Światowej” Władysława Studnickiego. Tuż po ogłoszeniu tej decyzji w mediach społecznościowych wybuchł gorący spór. Powstał również list protestacyjny, pod którym podpisali się m.in. prof. Stanisław Żerko, prof. Sławomir Cenckiewicz, Łukasz Warzecha czy Tomasz Sekielski. „Stanowczo protestujemy przeciwko usunięciu z konkursu «Książka Historyczna Roku» książki Piotra Zychowicza «Wołyń zdradzony». Decyzja zapadła wbrew woli jury konkursu, bez dyskusji pomiędzy jurorami reprezentującymi różne instytucje, na samym jego finiszu, kiedy trwało jeszcze głosowanie internetowe. Ta skandaliczna decyzja nie została oficjalnie przez nikogo uzasadniona, zaś członkowie jury i sam autor dowiedzieli się o niej z internetu. (…) Wzywamy autorów pozostałych książek nominowanych w konkursie, by rozważyli bojkot tegorocznego konkursu, zaś organizatorów – do jego anulowania” – czytamy w nim. Wyjaśnień od organizatora domagają się także finaliści nagrody. Książka Historyczna Roku do tej pory była najbardziej prestiżową nagrodą za publikacje historyczne. Tegoroczna edycja miała być 12. Już sama nominacja do nagrody zazwyczaj zwiększała sprzedaż danego tytułu. ©℗

Wycofaliśmy, bo przeczytaliśmy

C zy jest pan cenzorem?

Absolutnie nie. To jest głupi zarzut wymyślony przez osoby, które nie mówią prawdy. Domyślam się, że tak twierdzi Piotr Zychowicz, którego książka „Wołyń zdradzony” została wycofana z konkursu „Książka Historyczna Roku”.

Nie tylko on.

Ale ja nawet nie mam możliwości, by podejmować tego rodzaju decyzje! Jestem zwykłym pracownikiem TVP. Decyzję o wycofaniu książek Zychowicza i Studnickiego z konkursu podjęły zarządy TVP, Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury. Podkreślam, że nie ja jestem inicjatorem ani decydentem w tej kwestii. Choć z tą decyzją się jak najbardziej utożsamiam. Zarzut cenzury jest zupełnie od czapy.

Że to pan jest cenzorem czy że w konkursie doszło do cenzury?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Henek(2019-10-31 18:14) Zgłoś naruszenie 35

    Zychowicz, "noblistka" Tokarczuk, czy niejaki "historyk" Gross, prof. Bartoszewski i wielu wielu innych, ktorzy sie niestety mijali z prawda bardzo, bardzo czesto, ale im sie to niezwykle oplacalo !!!

    Odpowiedz
  • StAAbrA (2019-11-01 16:42) Zgłoś naruszenie 01

    Sprawa wołyńska od samego początku śmierdziała ustawką - na odległość .... , więc sobie Zychowicza kupię - chociaż to też migacz ... Może coś mu jeszcze strzeli - i napisze kto (PO ksywkach) , założył Solidarność . I tę drugą , walczącą też ... Bo pacynki nas nie interesują ... No i , jak to jeden facet , zatrudniony w tej drugiej , wyrolował polskie Wojska Ochrony Pogranicza - po przymusowej delegacji do Wiednia ... , co zresztą widać , jak byk , na tym filmie , który przezornie sb wykonała , no , żeby jakoś , no te , POwonski , bądź co bądź , uzasadnić ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie