statystyki

7 przegląd kina prawniczego „Adwokat w roli głównej”. Na które filmy warto zwrócić uwagę?

autor: Paweł Matyja22.10.2019, 14:13; Aktualizacja: 22.10.2019, 14:13
Adwokat w roli głównej 2019

Właśnie zakończył się siódmy Przegląd Kina Prawniczego w warszawskim kinie Muranów.źródło: Materiały Prasowe

Właśnie zakończył się siódmy Przegląd Kina Prawniczego w warszawskim kinie Muranów.

I le spraw pani wygrała?.... Żadnej – te słowa pochodzące z „Adwokatki” (reż. Rachel Leah Jones, Philippe Bellaiche) wyryły się w mojej pamięci chyba na zawsze. Bohaterką jest żydowska adwokat Lea Tsemel, która od 50 lat broni więźniów politycznych. Feministki, fundamentalistów, pokojowych demonstrantów, uzbrojonych bojowników. Łączy ich to, że są Palestyńczykami. Na tle dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego i nastrojów społecznych, jakie ten ze sobą niesie, to prawdziwy heroizm. Nic zatem dziwnego, że izraelska adwokat została przez media ochrzczona „Adwokatem diabła”.

Sama Tsemel mówi, że broni jedynie tych, którzy walczą o wolność. To jej wewnętrzna granica, która decyduje o tym, czyjej obrony jest się w stanie podjąć. I tu kolejny cytat. „Izraelczycy mają śmigłowce i rakiety, a Palestyńczycy mają tylko siebie i bardzo prymitywne domowe materiały wybuchowe. Ich ciała to ich jedyna broń…”. Dla tych, dla których słowa „bojownik” i „terrorysta” różnią się jedynie w warstwie semantycznej, taka wypowiedź to zapewne obrazoburstwo. Podobnie jak to, że takich ludzi ktokolwiek dobrowolnie chce bronić.

Lea Tsemel broni, nie wygrywa, nie opływa w luksusy, za to każdego dnia ryzykuje życiem i poświęca rodzinę. Mimo to wierzy w sens tego, co robi. Czy można lepiej zobrazować „powołanie” do zawodu adwokata? Chyba nie. „Adwokatka” to zatem pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy myślą o karierze obrończej i konsekwencjach wykonywania tego, chciałoby się powiedzieć, „zaszczytnego” zawodu. Jakkolwiek życiorys Tsemel zdaje się nieco przeczyć tej tezie. Film zobaczyć jednak zdecydowanie warto, bo to produkcja nietuzinkowa, nagrodzona niedawno pierwszym miejscem na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie