Nasz patron Andrzej Wajda to był człowiek pasji i tą pasją chcemy zarażać wszystkich - powiedziała w środę na konferencji inaugurującej działalność Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy dyrektor instytucji Joanna Rożen-Wojciechowska. Dodała, że celem CKF jest służenie mieszkańcom Warszawy.

W środę w Forcie Sokolnickiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca działalność Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. O utworzeniu Centrum Kultury Filmowej zdecydowała Rada Warszawy uchwałą z lipca 2018 r. Działalność merytoryczną CKF rozpoczęło w maju 2019 r.

Dyrektorka Centrum Kultury Filmowej oceniła, że "żyjemy filmem właściwie w każdej sferze swojego życia i w każdej minucie, dlatego też kultura filmowa jest bardzo ważna".

"Nasz patron Andrzeja Wajda to był człowiek pasji i tą pasją chcemy zarażać wszystkich" - podkreśliła. Dodała, że celem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest "służenie mieszkańcom Warszawy, w różnych dzielnicach, różnych grupach wiekowych". "Celem jest też realizacja statutu Centrum Kultury Filmowej. W statucie stoi, że będziemy krzewić uznanie dla kina, dla ambitnego i trudnego kina, że będziemy edukować do kina i za pomocą kina do świata, że będziemy promować muzykę filmową i tak też będziemy robić. To jest też działalność wydawnicza i pełnienie funkcji eksperckiej centrum kompetencyjnego z zakresu działań związanych z upowszechnianiem kultury filmowej" - opowiadała Rożen-Wojciechowska.

Przewodnicząca Rady Miasta Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zwróciła uwagę, że Warszawa "stoi instytucjami kultury, stoi teatrami". "Jeżdżąc po Europie w różnych miastach widziałam fantastyczne instytucje filmowe, wydaje mi się, że dla młodszego pokolenia film jest ważniejszym medium niż teatr, a w każdym razie równie ważnym i bardzo ważnym i ogromnie się rozwijającym. Od lat bardzo pragnęłam, żeby taka instytucja w Warszawie powstała" - mówiła.

Dyrektorka-koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Urzędu m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra podała, że badania uczestnictwa w kulturze pokazują, że film i kino to "najpopularniejsze medium".

Oceniła, że bardzo ważne jest to, że Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to instytucja "nowoczesna, instytucja, która nie jest instytucją branżową, skupioną tylko na jednym działaniu, tylko na sobie, tylko instytucja, która planuje i kreuje tę współpracę i włączanie publiczności bardzo szeroko". "To jest współpraca z mieszkańcami w każdym wieku, czyli edukacja, edukacja filmowa, ale nie tylko filmowa, bo to jest także edukacja technologiczna, edukacja mówiąca o dialogu i sposobach prowadzenia dialogu także poprzez kulturę, ale jest to także współpraca z innymi organizacjami i instytucjami" - zaznaczyła Machnowska-Góra. "Żoliborz, Andrzej Wajda, kino, film i nowoczesna instytucja miejska stworzą naprawdę mieszankę, która sprawi, że też być może o nowoczesnych instytucjach kultury będziemy mogli mówić inaczej" - wskazała.

W trakcie uroczystości został odczytany list żony reżysera Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, która napisała, że z "największą radością wita powstanie Centrum Kultury Filmowej i kina im. Andrzeja Wajdy". "Mam nadzieję, że Centrum znajdzie się na Żoliborzu, miejscu tak mu bliskim. Przeżyliśmy tutaj razem najszczęśliwsze 43 lata naszego życia. Wybaczcie, że nie mogę być tutaj dziś z wami. Fort Sokolnickiego, gdzie ostatni raz spotkaliśmy się, aby obchodzić jego 90. urodziny jest zbyt blisko naszego domu i związanych z nim tak dla mnie drogich, a teraz tak bolesnych wspomnień" - wyznała Zachwatowicz-Wajda.

Centrum Kultury Filmowej podzielono na działy, które mają realizować cele instytucji. Utworzono Dział Edukacji Filmowej: Niewinni Czarodzieje pod kierownictwem Katarzyny Ślesickiej, Dział Projekcji Filmowych: Powidoki pod kierownictwem Klary Bogusławskiej oraz Dział Badań i Rozwoju: Bez znieczulenia pod kierownictwem Anny Rembowskiej.

W ramach Działu Edukacji Filmowej zorganizowany zostanie m.in. cykl warsztatów dla młodzieży, szukającej inspiracji zawodowych i twórczych pn. Warsaw Film Nest. Inauguracja cyklu odbędzie się 15 i 16 czerwca 2019 r. w Di Aero Theatre (Ul. Domańska 9 w Warszawie). Zaplanowano także cykl warsztatów "Trampolina do kina" dla dzieci w wieku 4-6 i 7-10 lat. Uczestnicy zajęć zaprojektują kostiumy dla aktorów, zaanimują swoje zabawki tak, aby stały się bohaterami filmu, poznają także czym jest montaż filmowy. Inauguracja cyklu zaplanowana jest na 1 czerwca podczas Festiwalu Kino w Trampkach w warszawskiej Kinotece.

Dział Projekcji Filmowych będzie organizował m.in. projekcje filmów. Rozpoczynając działalność w Roku Marka Edelmana CKF współorganizuje premierę filmu Jolanty Dylewskiej "Marek Edelman ...i była miłość w getcie". Film zostanie pokazany 12 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dział zorganizuje także cykl "Premiera na bis", w ramach którego zaprezentuje nowości filmowe tuż po oficjalnej premierze. Jak podano w informacji prasowej, "kinomani dostaną szansę na to, aby w swoim mieście bez zbędnej zwłoki poznawać nowości filmowe". Pierwsze wydarzenie w ramach cyklu to pokaz filmu "Słodki koniec dnia", w reż. Jacka Borcucha w środę, o godz. 20 w kinie Muranów.

Dział Badań i Rozwoju odpowiadał będzie m.in. za "stworzenie biblioteki wspomnień, reportażu, prac popularnonaukowych, refleksji filmoznawczych, monografii i albumów o kinie. Wydawnictwo Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy nosi nazwę "Światło stałe". Ich pierwszą publikacją będzie autorska pozycja Stanisława Janickiego "Andrzej Wajda: remanent marzeń". Podkreślono, że będzie to "symboliczny hołd dla Patrona instytucji".

Dodano, że dział ten będzie zajmował się także "stymulowaniem namysłu nad kinematografią". "Jednym z naszych pierwszych zadań jest badanie rynku filmowego, w tym branży producenckiej, pod kątem deficytowych zawodów filmowych. Na podstawie wyników badań, dotyczących zmieniającej się sytuacji w produkcji filmowej, przygotowujemy rekomendacje dla jednostek zajmujących się edukacją filmową" - podano w informacji organizatora.

Poinformowano także, że w ramach działu Badań i Rozwoju ma zostać uruchomiona Mediateka im. Andrzeja Wajdy. "Mediateka to przedsięwzięcie wielopłaszczyznowe i długofalowe, mające na celu prezentowanie opracowań dotyczących dorobku kinematograficznego Andrzeja Wajdy: filmów fabularnych i dokumentalnych, zarejestrowanych wywiadów i notacji. Także publikacji książkowych jego autorstwa i na jego temat oraz tekstów filmoznawczych, recenzji, monografii i studiów nad jego twórczością, które pojawiły się w formie książek, czasopism i prac naukowych" - napisano. Inauguracja Mediateki planowana jest na 2021 r.