- Nie zamykaliśmy stu lat w jednym kanonie czy zestawie wartości, bardzo długo spieraliśmy się o utwory, które powinny trafić do działu "Przemyśleć stulecie". – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. - Jak się okazało zadanie było niezwykle trudne, niemalże karkołomne, ponieważ bogactwa i różnorodności polskiej kultury nie sposób zamknąć w 125 utworach i zjawiskach. Zachęcamy odbiorców do zapoznania się z wybranymi przez fundację propozycjami i do wędrówki po tym fascynującym pod każdym względem stuleciu. – dodaje.
W "Przemyśleć stulecie" znajdziecie filmy fabularne najwybitniejszych reżyserów, między innymi Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego, Wojciecha Marczewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej czy Wojciecha Smarzowskiego; dokumenty Kazimierza Karabasza czy Marcela Łozińskiego oraz animacje Witolda Giersza.
Wojciech Marczewski zaprasza na „Dreszcze”:
Nie zabrakło wybitnych dzieł polskiej literatury i poezji. Wśród nich znajdziecie takich autorów jak Witold Gombrowicz, Brunon Schulz, Stefan Żeromski, Olga Tokarczuk, Stanisław Grzesiuk, Andrzej Stasiuk, Czesław Miłosz, Szczepan Twardoch, Kamil Baczyński czy Skamandrytów. Natomiast w muzyce obok siebie występują m.in. Krzysztof Komeda, Hanka Ordonówna, Hey, Brodka, Budka Suflera, Władysław Szpilman, Kult, Ignacy Jan Paderewski, Paktofonika, Wojciech Kilar i Zbigniew Wodecki.
Damian Nenow rekomenduje Kapuścińskiego i Lema:
Propozycje Legalnej Kultury w "Przemyśleć stulecie" to jedynie punkt wyjścia do ciągłego doskonalenia i wzbogacania tego zbioru wybitnych dzieł. Zapraszamy wszystkich do tworzenia go razem z nami. Czekamy na Wasze propozycje utworów ważnych dla niepodległej Polski, które powinny się w nim znaleźć. Prosimy o krótki komentarz – dlaczego warto je do niego włączyć. Jest jeden warunek - utwory te muszą być dostępne w legalnych źródłach. Propozycje można wysyłać na adresy: krzysztof@legalnakultura.pl i rzecznik@legalnakultura.pl
Najciekawsze propozycje zostaną włączone do działu „Przemyśleć stulecie”, a ich autorzy otrzymają kulturalne nagrody.