Ponad 20 filmów, wśród nich "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Swobodny jeździec" Dennisa Hoppera i "Miłość blondynki" Milosa Formana znalazło się w programie sekcji Cannes Classics 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes prezentującej obrazy po rekonstrukcji cyfrowej.

Tegoroczny festiwal filmowy w Cannes odbywać się będzie w dniach 14-25 maja. Zainauguruje go światowa premiera filmu Jima Jarmuscha "The Dead Don’t Die" ("Martwi nie umierają"), który weźmie udział w konkursie głównym.

Jak poinformowali organizatorzy festiwalu na swojej stronie internetowej, w tym roku w sekcji Cannes Classics, poświęconej zrekonstruowanej cyfrowo klasyce światowego kina, znalazło się ponad 20 filmów fabularnych i dokumentalnych.

Polskim akcentem będzie pokaz "Kanału" Andrzeja Wajdy, zrekonstruowanego w 4K pod nadzorem artystycznym reżysera i współpracującego z nim Jerzego Wójcika. Obraz, który przedstawia ostatnie chwile z życia żołnierzy Armii Krajowej walczących w Powstaniu Warszawskim, uczestniczył w 1957 r. w konkursie głównym canneńskiego festiwalu. Zdobył wówczas Nagrodę Specjalną Jury. Autorem scenariusza jest Jerzy Stefan Stawiński. Za zdjęcia odpowiadał Jerzy Lipman, a za muzykę – Jan Krenz. Producentem jest Studio Filmowe Kadr we współpracy z Filmoteką Narodową.

W programie Cannes Classics 2019 znalazła się także projekcja "Lśnienia" Stanleya Kubricka, zrekonstruowanego w 4K przez Warner Bros. Film, który w 2001 r. znalazł się na liście "100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów" Amerykańskiego Instytutu Filmowego, zaprezentuje publiczności meksykański reżyser Alfonso Cuaron, twórca m.in. nagrodzonej trzema Oscarami "Romy".

Po 50 latach od zdobycia przez Dennisa Hoppera nagrody za najlepszy debiut jego obraz "Swobodny jeździec" powróci na canneński festiwal w odrestaurowanej wersji. W projekcji weźmie udział odtwórca głównej roli i scenarzysta Peter Fonda.

Ponadto na festiwalu zaprezentowany zostanie m.in. obraz "Siedem piękności Pasqualino" Liny Wertmueller, który w 1977 r. przyniósł jej – jako pierwszej kobiecie w historii – nominację do Oscara za reżyserię. Organizatorzy wydarzenia przypomną publiczności także film zmarłego w ub.r. czeskiego reżysera Milosa Formana "Miłość blondynki" oraz film dokumentalny poświęcony temu twórcy "Forman vs. Forman" Heleny Trestikovej i Jakuba Hejny.

W sekcji Cannes Classics przedstawione zostaną również odnowione filmy dokumentalne, m.in. "La Passione di Anna Magnani" Enrico Cerasuolo, "Cinecitta - I mestieri del cinema Bernardo Bertolucci" Mario Sestiego, "Les Silences de Johnny" Pierre’a Williama Glenna oraz "Making Waves: The Art of Cinematic Sound" Midge’a Costina.

Większość pokazów odbędzie się w Bunuel Theatre, Salle du 60e lub w Cinema de la Plage. Wszystkie filmy będą prezentowane widowni przez reżyserów, artystów lub menedżerów rekonstrukcji.

Pełna lista filmów z sekcji Cannes Classics 2019 jest dostępna pod adresem: https://www.festival-cannes.com/.