11 maja rozpocznie się 33. edycja Warszawskich Spotkań Muzycznych – dorocznego festiwalu poświęconego muzyce współczesnej i dawnej. W programie przewidziano m.in. koncert rodzinny „Aforyzjada – opera w puzzlach” oraz koncert popularnych piosenek w niestandardowych interpretacjach.

"Głównym tematem festiwalu zawsze jest muzyka współczesna i dzieła kompozytorów warszawskich" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Warszawskich Spotkań Muzycznych Jarosław Siwiński. „Co roku łączymy też muzykę współczesną z muzyką dawną, która jest mało obecna na masowych wydarzeniach i w programach filharmonicznych" - dodał.

Jak zaznaczył, regułą festiwalu jest unikanie prezentowania twórczości bardzo znanych kompozytorów oraz repertuaru klasycystyczno-romantycznego, zdarzają się jednak odstępstwa.

"Prezentujemy nie tylko muzykę dawną, ale i utwory współczesne, które do niej nawiązują, są wykonywane na instrumentach dawnych lub operują odniesieniami, czasami bardzo abstrakcyjnymi, do zjawisk historycznych. W tym roku na zamówienie festiwalu powstała kompozycja Anny Marii Huszczy, nawiązująca strukturą do Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie" – wyjaśnił Siwiński.

Festiwal Warszawskie Spotkanie Muzyczne odbędzie się po raz 33. i potrwa od 11 do 17 maja. Otworzy go występ Orkiestry Kameralnej Lwowscy Wirtuozi pod kierunkiem Romana Rewakowicza. Zaplanowano także koncert rodzinny "Aforyzjada – opera w puzzlach" według scenariusza muzykologa i aforysty Krzysztofa Bilicy. Spektakl dla dzieci i rodziców poprowadzi lalkarz i aktor Andrzej Bocian.

W programie znalazł się panel dyskusyjny poświęcony XX-wiecznej artystce, kompozytor i pedagog Nadii Boulanger oraz koncert popularnych piosenek autorstwa m.in. Macieja Małeckiego, Lucjana Kaszyckiego, Krzesimira Dębskiego, Władysława Szpilmana i Andrzeja Zielińskiego w wykonaniu grupy wokalnej Emotivo.

15 maja kwartet smyczkowy Neoquartet wykona utwory "Chagall. Kwartet smyczkowy nr 4" Piotra Mossa oraz "Symfonia rytuałów" Witolda Szalonka. Podczas ostatnich dwóch dni zabrzmią dzieła klasyków m.in. Stanisława Moniuszki i Jana Sebastiana Bacha oraz artystów współczesnych. Publiczność usłyszy kompozycje trojga debiutantów: Żanety Rydzewskiej, Anny Marii Huszczy i Pawła Kwapińskiego, powstałe specjalnie na potrzeby Warszawskich Spotkań Muzycznych.

Koncerty odbędą się w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, Mazowieckim Instytucie Kultury, Instytucie Muzykologii UW i Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne, organizowany przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, istnieje od 1986 roku. Jego twórcą jest kompozytor Władysław Słowiński, który był dyrektorem Festiwalu do 2016 r. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Siwiński, kompozytor, pianista, animator i organizator wydarzeń muzycznych i edukacyjnych.