Występ znanego na całym świecie zespołu The King’s Singers w sobotni wieczór rozpocznie 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Podkarpackie). Grupa wystąpi w sali balowej dawnej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich z programem „Pieśni miłości”.

„To wyjątkowi królewscy śpiewacy, elitarna grupa wokalna koncertująca nieprzerwanie na całym świecie. Zespół ma już 50-letnią tradycję. Oczywiście jego skład ulega zmianie. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki: od renesansu po współczesność. Wielu kompozytorów pisze swoje utwory specjalnie dla nich, wśród nich jest Krzysztof Penderecki” – oceniła dyrektor festiwalu oraz Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec.

W programie koncertu rozpoczynającego festiwal znajdą się utwory takich twórców jak m.in.: Harold Arlen, Paul Simon, Randy Newman, Anonymous, Johannes Brahms, Edward Elgar, Jackson Hill, Orlandus Lassus.

Ze względu na ogromne zainteresowanie występem The King’s Singers, koncert zostanie powtórzony w niedzielę po południu.

Festiwal potrwa do 26 maja. W programie imprezy znalazło się łącznie 12 koncertów. Zabrzmią one tradycyjnie w sali balowej zamku w Łańcucie, w Filharmonii Podkarpackiej oraz po kilkuletniej przerwie w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, a także w Hotelu Sokół w Łańcucie. Po raz pierwszy miejscem festiwalowym będzie w tym roku dziedziniec Zamku w Krasiczynie.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w sali balowej zamku w Łańcucie, a nie jak zwykle w zamkowym parku.

W tym roku koncert plenerowy odbędzie się pod koniec festiwalu, na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie. W uroczystej gali z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki wystąpi tam Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, którą poprowadzi Jiri Petrdlik. Jako soliści wystąpią artyści polskich scen operowych, laureaci międzynarodowego konkursu wokalnego im. St. Moniuszki: Katarzyna Oleś–Blacha, Urszula Kryger, Rafał Bartmiński, Adam Zdunikowski, Marcin Bronikowski, a także laureat tegorocznej edycji. Na koncert złożą się najpiękniejsze arie i duety operowe.

Nowością festiwalu będzie także „rozciągnięcie” w czasie; między koncertem inauguracyjnym a pozostałymi - przewidzianymi w programie - będzie tygodniowa przerwa.

Wśród gwiazd, które wystąpią na łańcuckim festiwalu znalazł się także pianista Krzysztof Jabłoński, który zaprezentuje m.in. muzykę Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki.

W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów zabrzmi jeszcze m.in. arcydzieło muzyki dawnej - monumentalna msza h-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz solistów. Rękopis utworu został w 2015 r. wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata”.

Szczególną atrakcją, wyczekiwaną przez publiczność, będzie najsłynniejszy balet wielkiego rosyjskiego romantyka Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Artystów Opery Lwowskiej.

Dla miłośników twórczości wybitnego polskiego kompozytora, twórcy muzyki filmowej Krzysztofa Komedy szczególną gratką będzie koncert poświęcony jego pamięci w związku z przypadającą w kwietniu 50-tą rocznicą śmierci kompozytora. Jego muzykę publiczność wysłucha w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, który do współpracy zaprosił artystów polskiej i światowej sceny jazzowej: Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego oraz wokalistkę jazzową Agnieszkę Wilczyńską.

Na zakończenie spotkań z muzyką wystąpi gwiazda scen operowych - Piotr Beczała, uważany za najwspanialszy liryczny tenor na świecie, porównywany do słynnego Luciano Pavarottiego. Artysta wystąpi u boku Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego. W koncercie finałowym zabrzmią najpiękniejsze arie tenorowe Stanisława Moniuszki, Georgesa Bizeta, Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961 r. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.