Nazwisko laureata nagrody przyznawanej za zasługi dla polskiej literatury i kultury ogłosił w środę w Poznaniu rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki. Podano też nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku nominowani zostali: Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”, Mira Marcinów za publikację „Historia polskiego szaleństwa” oraz Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”.
Uroczyste wręczenie Nagrody i Stypendium nastąpi 15 maja podczas gali w Collegium Maius UAM.
Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami Nagrody są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.
Laureat tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza Wiesław Myśliwski to prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor, uznawany za jednego z największych żyjących pisarzy polskich.
Przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej prof. Piotr Śliwiński podkreślił w środę, że ostania książka Myśliwskiego „Ucho igielne” wydana w ub. roku, „to książka o spotkaniu siebie starego z sobą młodym; spotkaniu, które wielokrotnie w rozmaity sposób się dokonuje na kartach tej książki, zaskakującego”.
„Nie ma tu linearnej fabuły, nie ma tu opowieści porządnej – takiej, do jakiej nas Myśliwski przyzwyczaił. Są przeskoki czasowe, są doświadczenia niesione przez starość i młodość. Jest opowieść o złudzeniach, o nadziejach młodości i opowieść o samotności wieku późnego. (…) To jest twórczość, która sprawiła, że akademicy i zwykli czytelnicy – przy czym oczywiście ci zwykli są najważniejsi – mają dla niej ogromnie dużo podziwu i szacunek” – podkreślił Śliwiński.
Dodał, że Myśliwski „przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę”. Jak wskazał, „to nie jest pisarz poczciwy. To jest pisarz wyrafinowany, ale taki jednakowoż, który wyrafinowaniu nie pozwoli stać się estetycznym bożkiem. Tym bożkiem jest słowo, które naprawdę coś znaczy i doświadczenie, które warte jest opowiedzenia”.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział w środę, że po pięciu latach przyznawania Poznańskiej Nagrody Literackiej, jest gotów na „modyfikację” jej formuły. "Gdyby państwo, którzy się tym zajmują przez te pięć lat w sensie operacyjnym, czyli analizują te wszystkie pozycje – doszli do wniosku, że warto byłoby dorzucić więcej – to ja jestem gotów. Jeżeli pan rektor też będzie gotów, to uważam, że moglibyśmy sobie po tym okresie pięciu lat pozwolić na zmianę” – zadeklarował.
„Jestem oczywiście otwarty również na inne zmiany, które by państwo proponowali po tym okresie, ale chciałbym, żeby prestiż tej nagrody był coraz większy (…) zaproponowałem byśmy razem - już z marszałkiem - razem z uniwersytetem (…) pomyśleli o kontynuacji pewnego rodzaju, czyli żebyśmy zrobili nagrodę za najlepsze tłumaczenie polskiej literatury na język angielski” – tłumaczył Jaśkowiak.
Dodał, że „byłby to również pewnego rodzaju pokłon złożony najlepszemu tłumaczowi Shakespeare’a, czyli Barańczakowi".
W ubiegłych latach laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a laureatami nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt.