statystyki

Płonące stosy. Metody śledcze inkwizycji inspirują do dziś

autor: Andrzej Krajewski14.04.2019, 10:00
Galileusz, inkwizycja, Kościół

Joseph Nicolas Robert-Fleury „Galileusz przed Świętym Oficjum w Watykanie" (1847)źródło: Domena Publiczna

Święte Oficjum to symbol wszystkiego, co wsteczne i okrutne. Nie przeszkadza to nowoczesnym państwom czerpać z jego dorobku

G dy ksiądz Rafał Jarosiewicz, w ramach codziennych zmagań z demonami, 1 kwietnia spalił m.in. książki o Harrym Potterze oraz maskotki Hello Kitty, w internecie zapłonęło święte oburzenie. Ognisko przed gdańską parafią NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej porównywano do inkwizycyjnych stosów.

Sam organizator wkrótce przeprosił za swój zapał, podkreślając, iż jego czyn nie miał charakteru „prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę”.

Skoro już ksiądz egzorcysta zdobył się na taki gest, to powinien przeprosić też inkwizycję. Bo gdyby jej twórcy wstali z grobów i zobaczyli swojego naśladowcę, pewnie sami spaliliby się ze wstydu.

Okładka. Magazyn. 12.04.2019

Okładka. Magazyn. 12.04.2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Bóg nie rozpoznał swoich


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • Zib(2019-04-14 12:22) Zgłoś naruszenie 165

  "Nowoczesne" państwa lewackich degeneratów z oswieceniem zaciemnającym ludzkie umysły. Owszem inkwizycja nie była bez win ale uratowała więcej ludzkich dusz niz przypisuje jej się złych wyroków... Polecam V.Messori "Czarne karty Kościoła" - demaskuje tam wiele kłamstw o Inkwizycji rozsiewanych przez protestanckie , antykatolickie media! Tan artykuł GP można skwitować jednym: Ubrał sie diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni .

  Odpowiedz
 • hmm(2019-04-14 13:03) Zgłoś naruszenie 94

  Masoni z Wielkiej Loży Francji niedługo organizują konferencję poświęconą symbolicznemu i politycznemu przesłaniu Harry’ego Pottera. Przedstawiciel Wielkiej Loży Francji potwierdza, iż treść książek HP jest przesiąknięta okultyzmem i symboliką masonerii.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-04-14 15:11) Zgłoś naruszenie 82

  no cóż, makulatura na skupie jest po 15 gr za kg, więc tego rodzaju "dzieła" jak harry potter nie mają szansy na drugie życie w postaci tektury bądź papieru toaletowego.

  Odpowiedz
 • Antychryst (2020-04-15 05:39) Zgłoś naruszenie 00

  Biblia to księga wojny i nienawiści

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie