„Obietnica” i „Podróż” to dwa wielokrotnie nagradzane spektakle, na które w sobotę zaprasza rzeszowski Teatr Przedmieście. Przedstawienia zostaną pokazane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

„Obietnica” - według jej autorki i reżysera Anety Adamskiej - jest opowieścią o oczekiwaniu, walce i przeznaczeniu. W rozmowie z PAP Adamska wyjaśniła, że spektakl zrodził się z opowieści jej matki, która od ponad 40 lat, co najmniej raz w roku, opowiada historię narodzenia swojego dziecka, a potem jego chwilowej śmierci.

„Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. Jest to poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa” – powiedziała Adamska, która sama także występuje w przedstawieniu.

Reklama

Po „Obietnicy” widzowie będą mogli obejrzeć „Podróż” napisaną na podstawie powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Adamska wyjaśniła, że jest to kameralna opowieść o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem.

„Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona” – przypomniała reżyser, która jest autorką adaptacji tekstu i występuje w spektaklu.

Przedstawienie „Podróż” zdobyło m.in. nagrodę główną na 38. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju w 2017 r., nagrodę na 43. Tyskich Spotkaniach Teatralnych (2016) oraz wyróżnienie w plebiscycie miesięcznika „Teatr” jako najlepsze przedstawienie offowe w sezonie 2015/16.

Spektakl „Obietnica” był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich festiwalach teatralnych. Otrzymał m.in.: Złoty Róg Myśliwski Króla Jana na 33. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju (2012), Grand Prix na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku, Główną Nagrodę na XXXIX Tyskich Spotkaniach Teatralnych, Grand Prix na IV Będzińskich Spotkaniach Teatralnych, Grand Prix na XIX OOFTA ODEON w Andrychowie czy II Nagrodę na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.

Ponadto sztuka była prezentowana w Niemczech (Theater Frankfurt nad Odrą), na Słowacji (49. Akademycky Presov) i w Bułgarii (International Theatre Festival „Vreme” we Vratzy).