Książka “Echo” uznana została za najlepszą książkę fotograficzna na świecie w prestiżowym konkursie Pictures of the Year International. Kacper Kowalski wśród finalistów.
ikona lupy />
Książka Echo Magdalena i Maksymilian Rigamonti fot. M. Rigamonti / Media

Główną nagrodę w kategorii Photography Book of the Year otrzymała książką “Echo” autorstwa Maksymiliana i Magdaleny Rigamonti, wydana w marcu 2018 roku nakładem wydawnictwa Press Club Polska - poinformował serwis Fotopolis.

Amerykański konkurs POTYI (Pictures of the Year International) od 1944 roku nagradza najlepsze zdjęcia prasowe i dokumentalne z całego świata, a także edycję materiału zdjęciowego w gazetach i magazynach. W ostatnich latach rozszerzony został także o kategorie multimedialne i skupione na publikacjach internetowych.

„Echo” to książka fotograficzna o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie, o poszukiwaniu śladów pamięci po tym, czego już nie ma. Jest efektem pięcioletniej pracy Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich.

Po raz pierwszy odwiedzili Wołyń w 2013 roku, by powracać tam w kolejnych latach i sięgać do wydarzeń z 1943 roku.

Maksymilian Rigamonti fotografował miejsca, w których kiedyś znajdowały się polskie wsie, dziś całkowicie niemal wchłonięte przez naturę. Magdalena Rigamonti rozmawiała z Ukraińcami, którzy pamiętają tamte wydarzenia, z ich potomkami oraz ukraińskimi historykami i polskimi archeologami.

Książka składa się z dwunastu rozkładanych jak mapa kart, a na nich zamieszczono dwanaście notatek z podróży - opowieści o konkretnych miejscach i zbrodniach.

Jedynym kolorem, który pojawia się w książce, jest złoty - jak ramy w kościelnych obrazach czy litery na nagrobkach.