"Wyspa Węży" Małgorzaty Szejnert, "Patria" Fernanda Aramburu i "Polska Wschodnia" Adama Bujaka znalazły się wśród tytułów uhonorowanych w 17. edycji Nagród "Magazynu Literackiego Książki". Laureatów ogłoszono w środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Tytuły Książek Roku "Magazynu Literackiego Książki" przyznawane są w kilku etapach. Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które jego zdaniem zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie i artystyczne. Pozycje te otrzymują tytuł Książki Miesiąca. Przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród nich wybranych zostaje pięć najważniejszych, które otrzymują miano Książek Roku.

Laureaci siedemnastej edycji nagród zostali ogłoszeni podczas uroczystości, która odbyła się w środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Tytuł Książki Roku 2018 otrzymały: "Wyspa Węży" Małgorzaty Szejnert (Wydawnictwo Znak), "Patria" Fernanda Aramburu w tł. Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" Roberta Frosta w tł. Tomasza Fiedorka (Rebis), "Hotel Bristol" Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) i "Polska Wschodnia" Adama Bujaka (Biały Kruk).

Nagroda Specjalna Ars et Patria powędrowała do Wydawnictwa Biały Kruk "za najbogatsze uczczenie stulecia odzyskania niepodległości".

Tytuł Audiobooka Roku 2018 przyznano "Kamerdynerowi" (Wydawnictwo Agora) w kategorii single-voice, a także "Filarom Ziemi" Kena Folletta (Albatros) w kategorii superprodukcja audio.

Nagrodę za Wydarzenie Roku 2018 odebrało Wydawnictwo Zielona Sowa, docenione za "Mirabelkę" autorstwa Cezarego Harasimowicza.

Tytuł Wydawcy Roku 2018 zdobyło Wydawnictwo Poznańskie. Wyróżniono je za "wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną".

W tym roku redakcja "Magazynu Literackiego Książki" przyznała także tytuł Wydawca Stulecia, który przypadł Wydawnictwu Nasza Księgarnia "w uznaniu artystycznej klasy i edytorskiego dorobku i za mistrzowskie wykorzystanie słowa i obrazu w służbie czytelnikowi".

"Magazyn Literacki Książki" jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym od 1992 r. Jego adresatami są: wydawcy, księgarze, bibliotekarze i osoby zainteresowane rynkiem wydawniczo-księgarskim. Redaktorem naczelnym pisma jest Piotr Dobrołęcki, a jego zastępcą - Ewa Tenderenda-Ożóg.